ABD'de sigara şirketleri lehinde karar

ABD'de sigara şirketleri lehinde karar

ABD'nin Washington kentindeki ABD Temyiz Mahkemesi, sigara şirketleriyle federal hükümet arasındaki davada sigara şirketlerinin lehine karar verdi.

Temyiz Mahkemesi verdiği kararla, sigara şirketlerinin ürünlerinin ambalajında sigaranın zararlarına ilişkin büyük grafikler kullanmaya zorlanmayacaklarına hükmetti.

Mahkeme aldığı kararla, bu durumun, ABD Anayasası'nın konuşma özgürlüğünün korunmasına ilişkin maddesini ihlal ettiğine hükmeden bir alt mahkemenin verdiği kararı onaylamış oldu.

ABD hükümetine bağlı Gıda ve İlaç Güvenliği Dairesi'nin (FDA) sigara şirketlerine, ürünlerinin ambalajlarında yer alan uyarılara, sigara kullanmanın zararlarının gösterilmesini ve tiryakilerin sigarayı bırakmaya teşvik edilmesini içeren uyarılar eklenmesi şartı getirmişti.

Arasında R.J. Reynolds Tobacco Co. şirketinin de bulunduğu tütün üreticisi şirketler, sigara kullanımıyla mücadeleye ilişkin olgusal bilgilendirmenin ötesine geçtiği gerekçesiyle söz konusu şartın kaldırılması için yasal yollara başvurmuştu.

ABD hükümeti görülen davalarda, tütün kullanımına bağlı olarak geçen yıl 443 bin kişinin hayatını kaybettiğine dikkati çekerek sigara ambalajlarında yer alması istenen, ölen ve hastalanan tiryakilere ait fotoğrafların, olgusal nitelikte olduğunu savunuyordu.

FDA tarafından sigara şirketlerinin ambalajlarında kullanılması istenen 9 grafik arasında, nefes alabilmesi için trakeotomi adı verilen tıbbi bir operasyonla boğazından açılan delik vasıtasıyla sigara içerken görülen bir kişinin renkli fotoğrafı ve annesi tarafın öpülen bir bebeğin yüzünü kaplayan duman bulutu yer alıyordu.

Sigara ambalajlarına eklenmesi istenen uyarılar arasında grafiklerin yanı sıra sigara kullanımının kansere yol açacağı ve anne karnındaki fetuse zarar vereceğine ilişkin ibareler de bulunuyordu.

Grafikler ve sözlü ibarelerin sigara paketinin ön ve arka yüzünün ön yarısını tamamen kaplaması ve ayrıca ABD'deki sigara bırakma hattının telefon numarasının eklenmesi isteniyordu.