Euro
15.2822
0.25%
Dolar
13.4357
0.08%
Altın
795.8090
0.01%
Borsa
2,042.08
3.14%
Bitcoin
569.046
-1.71%
2ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 2 C

  Göçmenlik yasasında Obama'nın dediği oldu

  Arizona eyaletinde Obama'nın tepkisini çeken tartışmalı yasanın 3 maddesi lağvedildi.
  • 26.06.2012 - 03:36
  Göçmenlik yasasında Obama'nın dediği oldu

  Göçmenlik yasasında Obama nın dediği oldu #1

  ABD Yüksek Mahkemesi, ülkede ciddi tartışma başlatan Arizona eyaletinin göçmenlik yasasının ana unsurlarını lağvederek, eyaletlerin federal kanunların ''Altını kazıyamayacağına'' karar verdi ancak yasanın çok tepki çeken, polisin kişilerin göçmenlik statüsünü kontrol etmesi hükmünü koruması, yeni tartışmaları beraberinde getirdi.

  ŞÜPHEYE DAYALI GÖZALTI HÜKMÜ KALDIRILDI

  Mahkeme, 3'e karşı 5 oyla, Arizona'nın göçmenlik yasasının 3 ana maddesinin hükmünü kaldırdı. Bu kapsamda mahkeme, eyalet kanununun, göçmenlerin üzerinde kimlik taşımamasını ve kayıtlı olmayan göçmenlerin işe başvurmasını suç sayan maddelerini kaldırdı. Mahkeme ayrıca eyalet kanununun, bir kişinin ABD'de yasadışı kaldığına dair, ''Sadece bir şüpheye'' dayanarak gözaltına alınması hükmünü de lağvetti.

  Dolayısıyla, mahkeme, göçmenlik kanun ve politikaları yapma yetkisinin federal hükümete ait olduğu, eyaletlerin ise kısıtlı şekilde kanunları uygulayabileceğine hükmetti.

  YARGIÇ KARARI YORUMLADI

  Yargıç Anthony Kennedy, çoğunluk görüşüne dair açıklamasında, ''Ulusal hükümet göçmenlik düzenlemelerini yapmakta önemli güce sahiptir. Arizona'nın yasadışı göçmenliğin yarattığı problemlere dair kaygıları anlaşılabilir ama eyalet, federal kanunun altını kazıyan politikalar izlememeli'' ifadesini kullandı.

  TARTIŞMALI MADDE HALA GEÇERLİ

  Arizona'nın geçirdiği kanun, eyaletteki polislere diğer yasaları uygularken, kişilerin göçmenlik statüsünü kontrol etme hakkını da tanıyordu ve özellikle bu madde, en fazla tartışılan konulardan biriydi.

  YURTTAŞLIK HAKLARINA AYKIRI

  Eyaletteki Latinler, söz konusu maddeye dayanarak polislerin kendilerini uluorta çevirebileceğini ve bunun ayrımcılık anlamına geldiğini söylüyordu. Obama yönetimi de bu maddeye, yurttaşlık haklarının altını kazıyacağı gerekçesiyle karşı çıkıyordu.

  Yüksek Mahkeme ise polisin bu davranışı, kişinin ABD'de yasadışı bulunduğuna dair ''Makul bir şüphe'' durumunun ortaya çıkması halinde yapabileceğine hükmetti.

  ARİZONA VALİSİ: BU BİR ZAFER

  Dolayısıyla, Arizona Valisi Jan Brewer, mahkemenin polise yönelik bu kararına dayanarak, kanunun diğer temel 3 maddesi reddedilmesine rağmen, sonucu ''Eyaletin zaferi'' olarak ilan etti.

  Brewer, kararın, ''Kanunun kalbinin'' ABD anayasası gereğince şimdi uygulanabileceğini söylediğini belirtti.

  OBAMA'NIN TEPKİSİ

  ABD Başkanı Barack Obama da yaptığı yazılı açıklamada, Yüksek Mahkeme'nin Arizona eyaletinin çıkardığı kanunun ana hükümlerini lağvetmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

  Obama, kanunun onaylanan bölümünün uygulamada yaratacağı etkilerine dair kaygılarının sürdüğüne de dikkati çekerek, ''Hiçbir Amerikalının, sadece dış görünüşleri nedeniyle şüphe bulutları altında yaşamaması gerektiğini'' kaydetti.


  Görüş Bildir