Euro
9.9894
0.1%
Dolar
8.4062
0.02%
Altın
490.09
0.21%
Borsa
1.409
0%
Bitcoin
321.500
-1.83%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  ABD'deki Türk vatandaşları sandık başında

  ABD'deki Los Angeles Başkonsolosluğuna kayıtlı 15 binin üzerindeki seçmen oy kullanmaya başladı.
  • AA
  • 17.05.2015 - 05:56
  ABD'deki Türk vatandaşları sandık başında

  ABD deki Türk vatandaşları sandık başında #1

  Başkonsolosluğun görev bölgesine giren 12 farklı eyaletten, oy kullanmak için yerel saatle 10.00’dan itibaren Los Angeles Başkonsolosluğuna gelen seçmenler burada bulunan 2 sandıkta başkonsolosluk ve siyasi parti temsilcilerinin gözetiminde oy vermeye başladı.

  Seçmenlerin sandığa ilgisinin yoğun olduğu gözlenirken, vatandaşlar oy kullanmak için San Francisco ve diğer şehirlerden gruplar halinde otobüslerle Los Angeles'a geldi.

  İlk oyu 2A numaralı sandıkta Serdar Önal adlı vatandaşımız kullandı. Sabah erken saatlerde başkonsolosluğa gelen Önal,  AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Demokrasi adına katılımın önemli olduğunu düşünüyorum, o yüzden buradayım. Oyumu kullanmak için San Francisco’dan geldim. Cumhurbaşkanlığı seçiminde de gelmiştim ancak randevu sistemi nedeniyle o zaman katılım düşüktü. Bu defa uzun bir süreç var, iki hafta boyunca seçmenler istedikleri vakitte gelip oyunu kullanabilecek. Benim gibi birçok vatandaşın bu süreçte gelip oyunu kullanacağını ve katılımın bu kez daha fazla olacağını umuyorum. Oy verme işleminin bu kadar kolay olması özellikle yabancı arkadaşlarımın ilgisini çekiyor. Kendileri için böyle bir olanak olmadığını söyleyip takdir ediyorlar. Ben de yurtdışında yaşayan bir vatandaş olarak bize sunulan bu imkan için teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

  31 Mayıs’a kadar devam edecek oy kullanma işlemi 10.00 ila 19.00 saatlerinde hafta içi bir, hafta sonları ise iki sandıkta devam edecek.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir