Euro
15.2682
-0.13%
Dolar
13.5950
0.04%
Altın
794.0720
-0.07%
Borsa
1951
0.31%
Bitcoin
500.461
-1.18%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C
  ABD'den Erdoğan'a gazeteci zoruyla cevap

  ABD'den Erdoğan'a gazeteci zoruyla cevap

  Erdoğan'ın İsrail'i hedef alan sözlerine ABD'den gazeteci zoruyla cevaplar verildi.
  • 20.11.2012 - 05:47

  ABD den Erdoğan a gazeteci zoruyla cevap #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 'İsrail'in terör estirdiği' yönündeki değerlendirmesi, ABD Dışişleri ile basın arasında gergin diyaloglar yaşanmasına neden oldu. Israrlı gazeteci sonunda istediği yanıtı almayı başardı: İsrail'e karşı retorik saldırıların şu anda faydalı olmadığını düşünüyoruz...

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland'a, günlük basın brifinginde, Gazze ile İsrail'deki gelişmelerle ilgili sorular yöneltildi.

  TÜRKİYE İLE GÖRÜŞMELERİN DETAYLARI

  Bir gazetecinin, Türk Hükümeti'nin, ABD'nin Gazze konusunda aldığı tavrı eleştirmesini hatırlatarak, Türkiye ile ABD arasındaki görüşmelerin detaylarına dair bir sorusu üzerine Nuland, diğer ülke liderleriyle görüşmelerinin detaylarına girmeyeceğini tekrar ederek, ''Dünkü açıklamamızda da ortaya koyduğumuz gibi, tüm bu görüşmelerde hedef aynı; bu tehlikeli çatışma ortamını yatıştırmaya çabalamak'' dedi.

  GERGİN DİYALOGLAR

  Nuland'a daha sonra bir gazeteci, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''İsrail'in devlet terörü estirdiğine'' dair sözlerini ısrarla yorumlamasını isteyen sorular yöneltti.

  Bu sorulara önce net yanıt vermek istemeyen ve gazeteciyle adeta ''söz düellosuna'' giren Nuland, ''Her iki tarafta da gerginliğin azaltılmasına yönelik söylemlere odaklanmış durumdayız. 'Şu şunu dedi, bu bunu dedi' üzerinde ayrıntılara girmeyeceğim'' ifadesini kullandı.

  Gazetecinin, ''Hiçbir şey söylememenin, niçin duruma faydalı olduğunu düşündüğünüzü anlamıyorum. Görüşmelerinizin detaylarına girmenin yararlı olmayacağını, durumu yatıştırmanın yolunun sessiz diplomasi olduğunu söylediniz. İki taraftan da insanlar ölürken sessiz kalıyorsunuz. Türkiye'nin liderleri, İsrail'in terör uyguladığını söylüyor ve siz buna katılmadığınızı söylemeyi reddediyorsunuz ya da belki sessiz kalarak buna katılıyorsunuz'' sözleri üzerine Nuland, ''Diplomatik çalışmalarımızı diplomatik olarak sürdürme kararı aldık. Diplomasiyi bu kürsüden yürütmeyiz. Nerede durduğumuzu, İsrail'in kendini savunma hakkı bulunduğunu çok net olarak ortaya koymuştuk. Her iki taraftaki sivillerin ve masumların kayıplarından duyduğumuz kaygıyı net biçimde dile getirmiştik'' dedi.

  Nuland, gazetecinin, ''Müttefiklerinizden biri, İsrail'in Gazze'de terör uyguladığını söylerken, müttefikiniz İsrail'i savunmuyorsunuz'' sözleri üzerine, ''İsrail'in güvenliğine dair kaygımızı ve İsrail'in kendini savunma hakkı olduğunu çok net ifade etmiştik. Ancak bunun ötesinde bir şey söylemeyeceğim'' diye konuştu.

  "NİYE AÇIK AÇIK SÖYLEMİYORSUNUZ"

  Gazetecinin, ''Türklerle aynı görüşte olmadığınızı neden söyleyemiyorsunuz'' sorusu üzerine Nuland, çünkü iki taraftan da müttefikleriyle kamuoyu önünde bir sözlü atışmaya girmek istemediklerini, bunu yapmayacaklarını söyledi.

  "SİZ KAVGA İSTİYORSUNUZ"

  Gazetecinin bu sefer, ''Bu, her gün yüzlerce insanın ölmesinden daha mı kötü'' sorusu üzerine de Nuland, ''Bu bir soru değil. Siz sadece kavga istiyorsunuz'' diye karşılık verdi.

  "İŞLERİ KÖTÜ HALE GETİRİYORSUNUZ"

  Gazeteci bu kez de ''Kavga orada devam ediyor zaten. Ve sizin, yapmaya çalıştığınız şeyi ya da müttefiklerinizin yaptığı açıklamalara katıldığınızı veya katılmadığınızı söylemeyi reddetmeniz, işleri daha iyi değil, daha kötü hale getiriyor'' sözleri üzerine Nuland, ''Tabii ki İsrail'e karşı retorik saldırıların şu anda faydalı olmadığını düşünüyoruz. İstediğiniz bu mu'' diye konuştu.


  Görüş Bildir