Euro
10.0967
1.13%
Dolar
8.3565
0.61%
Altın
477.56
0.22%
Borsa
1.345
1.1%
Bitcoin
411.323
-8.19%
17ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 17 C

  ABD'den Fazıl Say yorumu

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Patrick Ventrell, sanatçı Fazıl Say hakkında verilen cezayı yorumladı.
  • 24.04.2013 - 02:13
  ABD'den Fazıl Say yorumu

  ABD den Fazıl Say yorumu #1

  Ventrell, günlük basın brifinginde, Fazıl Say'a verilen hapis cezasıyla ilgili bir soruyu da cevapladı.

  "İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ÖNEMLİ ANCAK.."

  Türkiye'de ifade özgürlüğüyle ilgili kaygılarında "yüzde 100" net olduklarını ifade eden Ventrell, "Uluslararası tanınmış bir hak olan ifade özgürlüğü hakkını kullanmalarından dolayı bireyleri cezalandırmaya yönelik her türlü girişimden kaygılıyız. Dolayısıyla bu tür yasaların, temel insan hakları uygulamalarıyla tutarlı olduğuna inanmıyoruz" dedi.

  Bunun yanında, nefret içeren sözleri de kınadıklarını, herhangi bir dinin mensuplarını kasten karalayan sözleri tasvip etmediklerini kaydeden Ventrell, "Aynı zamanda da ifade özgürlüğü hakkının güçlü destekçisiyiz. Dolayısıyla Türkiye'nin uzun vadeli istikrarı, güvenliği ve refahını en iyi şekilde garanti altına almanın yolu, tüm demokrasilerin sağlığı için kritik öneme sahip temel özgürlükler olan ifade, toplanma ve dernek kurma özgürlüklerini desteklemektir" diye konuştu.

  RİCCİARDONE "YANLIŞ TUŞA BASTI" DEMİŞTİ

  Ventrell, bir soru üzerine, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone'nin Türk medyasına yansıyan "Piyanist yanlış tuşa bastı" şeklindeki yorumunu görmediğini belirtirken, "Ancak hem Türkiye'deki misyonumuzdan, hem de burada Dışişleri Bakanlığı'ndan kaygılarımız hakkında çok netiz ve bunları, Türkiye ile alakalı ifade özgürlüğü kaygılarımız olduğunda açıkça dile getiriyoruz" ifadesini kullandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir