Euro
9.0228
0.53%
Dolar
7.4103
0.58%
Altın
441.91
-0.28%
Borsa
1.542
-0.59%
Bitcoin
237.699
0.81%
13ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 13 C

  ABD'den İngiltere'nin Hizbullah kararına destek

  ABD yönetimi, İngiltere'nin, Lübnan Hizbullahı'nı, siyasi kanadı dahil terör örgütleri listesine alma kararından memnuniyet duyduklarını açıkladı.
  • AA
  • 26.02.2019 - 09:01
  ABD'den İngiltere'nin Hizbullah kararına destek

  sffs

  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından alınan karara ilişkin Twitter'dan açıklama yaptı.

  Pompeo, "ABD, İngiliz dostlarının Hizbullah'ı yasaklama kararını, takdirle karşılıyor. Bu İran destekli terör örgütünün elinde, Amerikan kanı var. Orta Doğu, Avrupa ve dünyada saldırılar düzenlemeye devam ediyorlar. Uluslararası beraberlik, İran rejimiyle yüzleşmek için büyümeye devam ediyor." ifadelerini kullandı.

  İNGİLTERE'DEN HİZBULLAH HAMLESİ

  İngiliz İçişleri Bakanlığı, dün Lübnan Hizbullahı'nı, siyasi kanadı dahil terör örgütleri listesine aldığını duyurmuştu.

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Lübnan'daki Hizbullah'ın yanı sıra Afrika'da faaliyet gösteren Anasır el-İslam ve JNIM örgütlerinin de terör listesine alındığı bildirilmişti.

  Değişikliğin 1 Mart'ta yürürlüğe gireceği belirtilen açıklamada, kararın Parlamento'nun onayına tabi olacağı ifade edilmişti. İngiltere daha önce, Hizbullah'ın sadece askeri kanadını terör listesine almıştı.

  10 YILA KADAR HAPİS CEZASI ALINABİLİYOR

  Bakanlık açıklamasında, DHKP-C'nin kullandığı DHKC, DHKP ve DHKC/SPB isimlerinin de terör listesine alınacağı belirtilmişti.

  İngiltere'de, terör listesindeki bir gruba üye olmak veya destek çağrısında bulunmak 10 yıla kadar hapisle cezalandırılabiliyor. Terör listesindeki örgütlere ait sembollerinin taşınması yasaklanıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir