Euro
15.4148
0.53%
Dolar
13.5100
0.54%
Altın
789.3850
0.42%
Borsa
2,085.76
0.00%
Bitcoin
577.741
-0.86%
5ºC
İstanbul
Hafif yağmur 5 C

  ABD'den İran'a ağır suçlama

  ABD'nin en üst düzey isimleri İran'ın Esad rejimi için asker yetiştirdiğini ileri sürdü.
  • 15.08.2012 - 12:49
  ABD'den İran'a ağır suçlama

  ABD den İran a ağır suçlama #1

  ABD Savunma Bakanı Leon Panetta ve ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey düzenledikleri ortaK basın toplantısında Suriye'de yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

  İRAN'IN ÇABALARI NAFİLE

  Panetta, İran'ın Esad'a destek vermek ve muhaliflere karşı savaşmak için militan yetiştirdiğini ileri sürdü. ABD Savunma Bakanı, İran'ın bu çabalarının düşmekte olan bir rejimi desteklemekten ve ölümleri arttırmaktan başka bir anlamı olmayacağını da belirtti.

  Panetta'nın iddialarına destek veren Genelkurmay Başkanı Dempsey de, eğitilen milislerin çoğunlukla 'Şii Suriyelilerden' oluştuğunu ve Şam yönetimi üzerindeki baskıları hafifletmek için kullanıldıklarını belirtti. Dempsey, Suriye ordusunun tedarik ve moral konusunda sorunlar yaşadığını da söyledi.

  'JETİ MUHALİFLER DÜŞÜRMÜŞ OLABİLİR'

  Pazartesi günü düşen Suriye jeti ve artan hava saldırıları da Dempsey'in değerlendirdiği konular arasındaydı. Suriyeli muhaliflerin elinde ağır silah ya da yerden havaya füze olduğu konusunda ellerinde bilgi olmadığını söyleyen ABD Genelkurmay Başkanı, yine de muhaliflerin ellerindeki silahlarla jeti düşürmüş olabileceklerini ileri sürdü.

  'GÜVENLİ BÖLGE İÇİN TÜRKİYE İLE KONUŞUYORUZ'

  Dempsey, Suriye'ye yönelik bir harekatın söz konusu olup olmadığı yönündeki bir soruya da ABD'nin, mülteci akınına uğrayan Türkiye ve Ürdün'le 'güvenli bölge' kurulmasını ele aldığını söyledi. ABD Genelkurmay Başkanı, olası bir güvenli bölgenin, uçuşa yasak bölge ile kurulabileceğini ama tek taraflı hareket etmeyeceklerini vurguladı.

  Panetta, pazartesi günü yaptığı açıklamada uçuşa yasak bölge oluşturulmasının öncelikleri arasında yer almadığını söylemişti.


  Görüş Bildir