Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
481.904
1.63%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  ABD'den İran'a balistik füze eleştirisi

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İranlı yetkililerin uzun menzilli füze denemelerinin devam edeceği yönündeki sözlerine tepki gösterdi.
  • AA
  • 11.03.2016 - 00:33
  ABD'den İran'a balistik füze eleştirisi

  ABD den İran a balistik füze eleştirisi #1

  Mark Toner, günlük basın toplantısında İran Devrim Muhafızlarınca gerçekleştirilen uzun menzilli balistik füze denemelerine ilişkin soruları cevapladı.

  İkili görüşmelerle ve Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla İran’a baskı yapmaya devam edeceklerini belirten Toner, “Şu anda haberleri toplama ve sonuçları inceleme aşamasındayız. Kesin bir şekilde yapıldığını anlamaya çalışıyoruz” dedi.

  "KESİNLİKLE KINIYORUZ"

  Devrim Muhafızları Başkan Yardımcısı Hüseyin Salami’nin İran’ın uzun menzilli füze denemelerine devam edeceği yönündeki sözleri hakkında da konuşan Toner şunları kaydetti:

  “Bu tür olayları kesinlikle kınıyoruz. Şunu belirtmek isterim ki, Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın (JCPOA) İran’ın bölgede dengeleri bozan eylemlerini bir anda son bulduracağı gibi bir illüzyon altında değiliz. ABD ve BM Güvenlik Konseyi, bu eylemlerin onaylanması halinde onları mesul tutacağız.”

  İran’ın bu hafta İsrail’i vurma kapasitesine sahip balistik füze denemesi yaptığı bildirilmişti.

  ABD yönetimi de İran'ın balistik füze denemesi yaptığı yönündeki haberler doğrulandığı takdirde, durumun İran'la yapılan "nükleer antlaşmanın ihlali" anlamına gelmeyeceği, fakat konunun BM’ye taşınabileceği kaydetmişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir