Euro
15.2601
0.11%
Dolar
13.4327
0.06%
Altın
794.3170
-0.18%
Borsa
2,045.11
0.15%
Bitcoin
568.713
0.04%
6ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 6 C

  ABD'den İsrail'e Türkiye darbesi

  İstihbarat Ofisi, İsrail ile ortaklık anlaşmasından 'uydu bilgileri paylaşılır' cümlesini çıkarmak istiyor
  • 29.06.2012 - 06:07
  ABD'den İsrail'e Türkiye darbesi

  ABD den İsrail e Türkiye darbesi #1

  ABD'nin tüm istihbarat birimlerinin başı konumundaki Ulusal İstihbarat Direktörlüğü Ofisi'nin (ODNI) Senato'dan, İsrail ile ABD arasındaki güvenlik anlaşmasından "uydu istihbaratında işbirliği" ifadesinin kaldırılmasını istediği basına sızdı.

  O İFADEYİ KALDIRMAK İSTİYORLAR

  Yahudi lobisi, bu ifadenin NATO füze kalkanı kapsamında Malatya'ya yerleştirilen radarın topladığı bilgilerin İsrail ile paylaşılmasını engellemek için kaldırıldığını söyleyerek tepki gösterdi. Mayıs ayında imzalanan 'ABD-İsrail Geliştirilmiş Güvenlik İşbirliği Anlaşması'nda "Uydu istihbaratı da dahil, halihazırda yakın olan istihbarat işbirliğinin geliştirilmesi" maddesi yer alıyordu. ODNI, "uydu istihbaratı da dahil" ifadesinin kaldırılmasını istedi.

  DEĞİŞİKLİK TALEBİ TÜRKİYE İÇİN YAPILDI

  ABD'deki Yahudi lobisi, Ankara'nın radarın Malatya'ya yerleştirilmesi için toplanan verilerin İsrail ile paylaşılmaması şartını koyduğunu hatırlatarak değişiklik talebinin Türkiye için yapıldığını savundu. Jewish Policy Center direktörü Shoshana Bryen "Bu, Obama hükümetinin İsrail'in bölge ilişkilerinde ortağı olmasını istemediğini açıkça göstermesinin son örneği oldu. Bunların çoğu Türkiye'nin isteklerine göre yapılıyor" dedi.

   

   

   

   


  Görüş Bildir