Euro
10.3745
1.04%
Dolar
8.5565
1.03%
Altın
513.66
1.07%
Borsa
1.44
-0.96%
Bitcoin
343.066
1.29%
20ºC
İstanbul
Gök gürültülü sağanak yağış 20 C

  ABD'den Kuzey Kore'ye füze tehdidi

  ABD, Kuzey Kore'nin yörüngeye füze ve uydu fırlattığı takdirde gıda yardımının kesileceğini işaret etti.
  • 17.03.2012 - 04:57
  ABD'den Kuzey Kore'ye füze tehdidi

  ABD den Kuzey Kore ye füze tehdidi #1

  ABD, Kuzey Kore'nin yörüngeye füze ve uydu fırlatma projesini hayata geçirmesi durumunda, bu ülkeye yapılacak gıda yardımının tehlikeye düşeceği uyarısında bulundu.

  GIDA YARDIMI TEHLİKEYE GİRECEK

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, Pyongyang'ın 12 ve 16 Nisan arasında uzaya füze atacağını bildirmesinden birkaç saat sonra yaptığı açıklamada, ''Böyle bir fırlatma olursa, bu gerilim yaratacaktır ve gıda alanında yapılan anlaşmanın hayata geçirilmesini açık bir şekilde zorlaştıracaktır'' dedi.

  RUSYA DA ENDİŞELİ

  Konuyla ilgili Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da Moskova'nın Kuzey Kore'nin yörüngeye uydu taşıyan bir füze fırlatma projesinden derin endişe duyduğu belirtilerek, Pyongyang'a uluslararası topluma karşı gelmemesi çağrısında bulunuldu.

  Kuzey Kore'nin yapay bir uydu fırlatacağı açıklamasının ciddi endişe yarattığı belirtilen açıklamada, ''Pyongyang'a uluslararası topluma karşı gelmemesi ve Kuzey Kore sorunu konusunda 6'lar ile müzakerelerin yeniden başlatılması için ilave sorunlar yaratan bölgedeki durumu ciddileştirici eylemlerden kaçınması çağrısı yapıyoruz'' denildi.

  BM KARARINI HATIRLATTILAR

  Rusya, BM Güvenlik Konseyi'nin 1874 sayılı kararının, Pyongyang'a, askeri ya da sivil amaçlı her türlü balistik füze teknolojisi kullanımıyla yapılacak fırlatma işlemini yasakladığını hatırlattı.

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'den uydu yüklü füzeyi yörüngeye fırlatma kararından vazgeçmesini istedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir