Dolar
7.6216
0.8748%
Euro
8.9658
0.039%
Altın
1916.01
-1.7712%
Borsa
1099.23
-1.1448%
G. Altın
469.914
-0.8473%
Bitcoin
81546.85
-1.74%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C
  ABD'den muhalif gruplara işgal dersi

  ABD'den muhalif gruplara işgal dersi

  Irak'ın işgalinden ders çıkaran ABD, Suriye'de zorluk yaşanmaması açısından muhalifleri uyardı.
  • 30.07.2012 - 03:53

  Washington Post Gazetesi'ne göre Irak işgalinden ders çıkaran Beyaz Saray, Suriyeli muhaliflere, "Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın öldürülmesi veya devrilmesi durumunda onun hükümet ve güvenlik kurumlarının tamamen ortadan kaldırılmaması" mesajını gönderdi.

  Irak'ı 2003'te işgal ettikten sonra yeni düzenin kurulması sürecinde büyük sıkıntılar yaşayan ABD, Suriye'de benzer bir durumun yaşanmaması için kolları sıvadı.

  "KURUMLARI YOK ETMEYİN"

  Washington Post Gazetesi'nin haberine göre Beyaz Saray yönetimi, Suriye'de destek verdiği muhaliflere "Yerleşik kurumları yok etmeyin" mesajı veriyor. ABD'nin bu şekilde, Irak'ta uzun yıllara malolan iktidar boşluğunun bir benzerinin Suriye'de yaşanmasına engel olmayı planladığı ifade ediliyor. Bir ABD'li yetkili, gazeteye konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "(Sistemin) Tamamen çözülmesine izin vermemek gerek; çünkü bu kurumlar siyasi geçişte işe yarayacak. Yapmanız gereken, ülkenin Baas'tan tamamen arındırılmasını engellemek" dedi.

  EŞİĞİ AŞTILAR

  ABD'nin geçiş sürecinin yönetilmesine ilişkin stratejiyi belirleyip şimdiden uygulamaya koydurtmak istemesinde, Suriye'deki çatışmalarda bir dönüm noktasına ulaşılmasının ve Beşşar Esad'ın devrilmesinin yaklaştığına yönelik genel kanının etkisi var. Nitekim bir diplomat, "İsyancıların bir eşiği aştığını görüyoruz" dedi. Aynı diplomat, tam da bu nedenle Esad'ın, bugüne kadar olduğundan çok daha sert ve katı davranacağının altını çizerek, "İran onu, her istediğini yerine getirerek destekliyor" şeklinde konuştu.

  AĞIR SİLAH VERİN

  Merkezi İstanbul'da bulunan Suriye Ulusal Konseyi (SUK), çatışmaların hız kesmemesi nedeniyle yaptığı çağrılara bir yenisini ekledi. SUK Başkanı Abdülbasid Seyda, Batılı hükümetlerden kendilerine "ağır silahlar sağlamalarını" talep etti, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne de "Katliamları önleyin" mesajı gönderdi.

   

   

   

   

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir