Petrol
86.43
-0.62%
Euro
19.5046
0.55%
Dolar
18.636
0.02%
Altın
1.067
0.69%
Borsa
4978
0.00%
Bitcoin
323.996
1.45%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  ABD'den Rakka açıklaması

  McGurk, Suriye'nin Rakka kentinin DEAŞ'tan geri alınması operasyonu kapsamında kentin izole edilme sürecinin başladığını bildirdi.
  • AA
  • 07.11.2016 - 04:39
  ABD'den Rakka açıklaması

  ABD den Rakka açıklaması #1

  McGurk, ABD'nin Amman Büyükelçiliğinde düzenlediği basın toplantısında, DEAŞ'ın büyük ve çetin bir savaş yürüttüğünü belirterek, "Fakat bizim planlarımız da yolunda ilerliyor. Ne Suriye'de ne Irak'ta dünyanın hiçbir yerinde örgütün sığınağının olmasına izin vermeyeceğiz." dedi.

  OPERASYONLAR AŞAMA AŞAMA İLERLEYECEK

  Rakka'nın DEAŞ'tan temizlenmesi için operasyonların aşama aşama ilerleyeceğine dikkati çeken McGurk, ilk aşama olan kentin izole edilmesi sürecine bugün başlandığını söyledi.

  ÜRDÜN'ÜN GÜVENLİĞİ MESELESİ

  Ürdün sınırının korunması meselesine değinen McGurk, "Ürdün'e sınırını DEAŞ'tan koruması için yardımcı olacağız. Örgütün Suriye'nin güneyine ulaşmasına izin vermeyeceğiz. Ürdün güvenliği önceliklerimiz arasında." diye konuştu.

  McGurk, 3 ABD askerinin Cafr bölgesindeki Kral Faysal Askeri Hava Üssü girişinde çıkan çatışmada hayatını kaybetmesine ilişkin de konunun soruşturma aşamasında olduğunu ve bu olayın Ürdün'le ilişkilerini etkilemeyeceğini kaydetti.

  YPG'NİN OPERASYONUNUNDAN DUYULAN MEMNUNİYET DİLE GETİRİLMİŞTİ

  ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'nin öncülüğünü yaptığı Suriye Demokratik Güçlerinin (SDG), Rakka'nın DEAŞ'tan alınması için dün gece operasyon başlattığını duyurmasına ilişkin yaptığı açıklamada, operasyonu "memnuniyetle karşıladığını" belirtmişti.


  Görüş Bildir