Euro
9.7057
0.03%
Dolar
8.1592
0.06%
Altın
457.94
0.14%
Borsa
1.393
-1.65%
Bitcoin
490.203
0.58%
6ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 6 C

  ABD’den Rusya’ya nota

  ABD, geçen hafta bir Rus uçağının Baltık Denizi üzerinde ABD uçağına tacizde bulunduğu gerekçesiyle, Rusya'ya protesto notası verdi.
  • AA
  • 13.04.2015 - 08:52
  ABD’den Rusya’ya nota

  ABD

  ABD, Rus SU-27 savaş uçağının, 7 Nisan’da Baltık Denizi üzerinde keşif uçuşu yapan RC-135U tipi Amerikan uçağına çarpacak boyutta yaklaşmasını "tehlikeli ve profesyonellik dışı" bulduklarını açıkladı. Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Mark Wright da geçen hafta yaşanan olayın ardından Rusya’ya protesto notası verildiğini bildirdi.

  "PROFESYONELLİK DIŞI EYLEMLER"

  Wright, yaptığı açıklamada, "Havada profesyonellik dışı eylemler, olayın içinde yer alan tüm uçak mürettebatının zarar görmesi potansiyelini taşıyor. Daha da önemlisi, tek bir pilotun dikkatsiz eylemleri, ülkeler arasındaki tansiyonun yükseltilmesi potansiyeline de sahip" ifadesini kullandı.

  Wrihgt, Baltık suları üzerinde cereyan eden olayın, Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesi nedeniyle değişen güvenlik ortamından kaynaklandığını kaydetti.

  GEÇEN YIL ABD UÇAĞI TACİZ EDİLMİŞTİ

  Rusya ise Amerikan uçağının Rusya hava sahasına doğru uçarken belirlendiğini, alıcı-verici kanalı olan transponder cihazının kapatılmış halde uçtuğunu iddia etmişti. Pentagon, geçen yıl da Rusya'nın Su-27 tipi savaş uçağının, Ohotsk Denizi'nde uluslararası sularda ABD keşif uçağını taciz ettiğini açıklamıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir