Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
360.550
-1.30%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C

  ABD'den Rusya'ya Suriye uyarısı

  ABD yönetimi, Rusya'nın Suriye'deki askeri stratejisinin siyasi çözümün önündeki engellerden biri olduğunu ve değişmesi gerektiğini açıkladı
  • AA
  • 30.01.2016 - 04:03
  ABD'den Rusya'ya Suriye uyarısı

  ABD den Rusya ya Suriye uyarısı #1

  Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında Cenevre'de bugün başlayan Suriye görüşmeleri ile ilgili soruları cevaplandırdı.

  İlk gününe Suriye muhalefetinin katılmadığı görüşmelerin uzun vadeli bir siyasi çözüm arayışının ilk adımı olduğunu kaydeden Earnest, muhalefetin müzakerelere katılmasının önem arz ettiğini ifade etti.

  Muhalefetin görüşmelere katılması için ABD'nin baskı yapıp yapmadığı yönündeki bir soruya Earnest, "Esasen Suriye muhalefetinin üzerinde uluslararası kamuoyunun baskısının olduğunu söylemek daha doğru" cevabını verdi.

  Bir basın mensubunun, "Muhalefet, ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin Rusya ve İranlı mevkidaşları ile fazla yakın oluşundan dolayı endişelerini dile getirmişti. Aynı zamanda muhalefetin, Esed'in yeniden seçilmesini kabul etmek zorunda kalabilecekleri endişesi de var" sözleri üzerine Earnest, uzun zamandan beri ABD'nin, "Esed'in meşruiyetini kaybettiğini ve gitmesi gerektiğini" söylediğini hatırlatarak cevap verdi.

  "Rusya'nın Esed rejimine verdiği askeri destek, ABD'nin siyasi çözüm yolundaki çabalarını olumsuz etkiliyor" diyen Beyaz Saray Sözcüsü, "Rusya'nın Suriye'deki askeri stratejisi, siyasi stratejisiyle çelişiyor; bu askeri strateji değişmeli" ifadelerini kullandı.

  Earnest, Esed'in yeniden seçilip seçilemeyeceğine ilişkin, "Bu, Suriye'nin kendi içinde yönetimle muhalefet arasında karara bağlanabilecek bir konudur. BM temsilcisinin müzakerelerde yapmaya çalıştığı şey de budur" açıklamasını yaptı.

  ABD'nin Libya'daki DAEŞ militanlarıyla mücadelede daha etkin bir strateji geliştirmeye çalıştığını da kaydeden Earnest, Libya'nın yaşadığı siyasi krizin doğurduğu boşluğun DAEŞ'e yaradığını ifade etti. "DAEŞ'in yayılması çerçevesinde Libya çok önemli bir ülke" diyen Earnest, benzer bölgelerde olduğu gibi ABD'nin Libya'da da terör örgütlerinin durdurulması için ortak bir strateji ile hareket ettiğini belirtti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir