Petrol
93.92
-1.24%
Euro
18.2363
-0.10%
Dolar
17.9614
0.02%
Altın
1.028
0.06%
Borsa
2857
0.00%
Bitcoin
434.114
-0.62%
21ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 21 C

  ABD'den siber tehdide karşı özel birim

  Beyaz Saray'ın, siber tehditle ilgili istihbaratları koordine edecek yeni bir ajans kuracağı bildirildi.
  • AA
  • 11.02.2015 - 03:09
  ABD'den siber tehdide karşı özel birim

  ABD den siber tehdide karşı özel birim #1

  Beyaz Saray İç Güvenlik ve Terörle Mücadele Danışmanı Lisa Monaco, kurulacak yeni ajansı, düşünce kuruluşu Wilson Center’da yaptığı konuşma sırasında açıkladı.

  Siber Tehdit İstihbarat Entegrasyon Merkezinin (CTIIC) siber tehditle ilgili federal kurumlar arasındaki istihbaratları koordine edeceğini bildiren Monaco, Ulusal Terörizmle Mücadele Merkezinin terörizmle ilgili yaptıklarını, benzer bir şekilde CTIIC’nin de siber tehdit alanında gerçekleştireceğini kaydetti.

  Monaco, "CTIIC, siber tehditle ilgili istihbaratın entegrasyonu, politikacılara ve operatörlere analizlerin sağlanması, mevcut federal hükümetin siber merkezlerinin, ağ savunucularının ve lokal güvenlik birimlerinin çalışmalarının desteklenmesi işlevinde olacak" diye konuştu.

  Kurulacak yeni ajans, 2001 yılında 11 Eylül saldırılarından sonra terörizmle ilgili istihbaratların düzenlemesi için kurulan Ulusal Terörizmle Mücadele Merkezi örnek alınarak oluşturulacak. 11 Eylül saldırılarının ardından ABD yönetimi, İkiz Kuleler’e yönelik terör saldırılarını ortaya çıkaracak istihbaratı elde edemediği için yoğun eleştirilere hedef olmuştu.

  Son yıllarda da ABD şirketleri ve devlet kurumları bilgisayar korsanlarının saldırısına maruz kalmıştı. İranlı internet korsanlarının aylarca ABD merkezli Bank of America, Citigroup ve JP Morgan Chase gibi büyük bankalara yönelik siber saldırısı, Beyaz Saray çalışanlarının bilgisayar ağına Rus korsanlar tarafından düzenlediği iddia edilen siber saldırılar, son olarak Sony firmasının Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a suikast kurgusunu konu alan “Röportaj” filmi nedeniyle bilgisayar korsanlarının siber saldırılarına maruz kalması ABD'de gündemi meşgul etmişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir