Petrol
87.22
0.39%
Euro
19.6328
0.08%
Dolar
18.6364
0.02%
Altın
1.077
-0.28%
Borsa
5046
0.00%
Bitcoin
321.066
-0.71%
13ºC
İstanbul
Hafif yağmur 13 C
  ABD'den Rusya'ya: Elimizde fotoğraflar var

  ABD'den Rusya'ya: Elimizde fotoğraflar var

  ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Anthony Blinken, ülkesinin henüz Ukrayna'ya savunma nitelikli silah verme konusunda karar almadığını belirtirken, ABD Kiev büyükelçisi de ülkenin doğusunda hala Rus birliklerinin konuşlandığını savundu.
  • AA
  • 07.03.2015 - 03:02

  ABD den Rusya ya: Elimizde fotoğraflar var #1

  Blinken, temaslarda bulunmak üzere geldiği Kiev'de, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

  Blinken, ülkesinin Ukrayna'ya silah yardımında bulunma konusunu ele aldığını kaydederek, henüz Ukrayna'ya savunma nitelikli silah verme konusunda karar alınmadığını belirtti. Blinken, son yıllarda ABD'nin Ukrayna'nın güvenliği, ayrılıkçılardan ve saldırganlardan korunması için büyük ölçüde yardım yaptığını hatırlatarak, bunların çağdaş radar, gece dürbünleri ve çeşitli diğer malzemeler olduğunu dile getirdi.

  BÜYÜKELÇİ PYATT: ELİMİZDE FOTOĞRAFLAR VAR

  ABD'nin Kiev Büyükelçisi Geoffrey Pyatt da, ABD'nin bu yıl Ukrayna ordusunun donatılması için 120 milyon dolarlık teknik yardım yapma konusunda karar aldığını kaydederek, halen görüşülmekte olan tek sorunun ise, silah yardımı yapılıp yapılmayacağı meselesi olduğunu ifade etti.

  Pyatt, Ukrayna'ya silah yardımı yapılmasının, ülkenin savunma sektöründe reformların yapılması kadar önemli olmadığını da dile getirdi. Pyatt, ayrıca ABD'nin elinde Ukrayna'nın doğusundaki Rus askeri varlığını ispat eden çok sayıda uydu fotoğraflarının bulunduğunu ifade ederek, Rusya'nın doğudaki krizdeki rolünü dile getirdi.

  RUSYA: UKRAYNA'DA 300 AMERİKAN ASKERİ VAR

  Rusya Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vitali Çurkin, Ukrayna’da Amerikan askerlerinin felaket olabileceği uyarısında bulundu.

  Rusya, Ukrayna’nın Lviv bölgesinde 300 Amerikan askeri olduğunu iddia ederken, Kiev yönetimi, herhangi bir yabancı askerin bulunmadığını savunuyor.

  "AMERİKAN ASKERİ OLAN YERDE FELAKET OLUR"

  ABD Kongresi’nin, Ukrayna askerlerinin eğitim ve donatımı ile ilgili 1 milyar dolarlık fon ayrılması konusunda çalışma yaptığını kaydeden Çurkin, “Edindiğimiz bilgilere göre Lviv bölgesine 300 Amerikalı asker kaydırıldı. Bu askerler, Amerikan silahlarının kullanımı konusunda Ukraynalı askerlere eğitim verecek. Ancak şunu biliyoruz ki, Amerikan askerleri bulunduğu yerde felaket beklenir.” eleştirisi getirdi.

  "GÜRCİSTAN'DAKİ ABD ASKERLERİ ÇATIŞMA GETİRDİ"

  Çurkin, Mihail Saakaşvili’nin cumhurbaşkanı olduğu dönemde Güney Osetya krizi ile bağlantılı olarak benzer bir adımın atıldığını ve 127 Amerikalı askeri danışmanın Gürcistan’da görev yaptığını hatırlattı.

  Gürcistan’da Amerikan askerlerinin çatışma, kan ve korku getirdiğini vurgulayan Çurkin, “Sadece sorumsuz politikacılar bu yöndeki senaryoların sonuçlarını göremez.” uyarısında bulundu.

  Rus diplomat, Normandiya ve Minsk Formatı’ndaki görüşmelerde Ukrayna krizinin çözümüne yönelik gelişmeler sağlandığını, ancak Kiev’in askeri pozisyonunu güçlendirmeye yönelik adımların endişe uyardığını vurguladı.


  Görüş Bildir