Petrol
95.78
0.91%
Euro
18.3237
0.45%
Dolar
17.9552
0.24%
Altın
1.032
0.89%
Borsa
2795
0.00%
Bitcoin
431.600
3.43%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  AB'den İsrail'e zayıf tepki

  AB, İsrail'in Gazze'de yaptığı katliama tepki göstermekten kaçındı, cılız bir açıklamayla ABD'yi kınandı.
  • AA
  • 14.05.2018 - 17:44
  AB'den İsrail'e zayıf tepki

  qeq

  Avrupa Birliği (AB), İsrail'in Gazze'de yaptığı katliama zayıf tepki göstererek, "İsrail, barışçıl gösteri hakkına ve güç kullanımında orantılılık ilkesine saygı göstermelidir." dedi.

  MOGHERİNİ'DEN KINAMA

  Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, yaptığı yazılı açıklamada, Gazze sınırında İsrail tarafından açılan ateşlerde aralarında çocukların da olduğu Filistinli onlarca kişinin yaşamını yitirmesine ilişkin kınama yapmaktan kaçındı.

  Mogherini, sadece daha fazla can kaybının önüne geçmek için tüm taraflara itidal çağrısında bulundu.

  Açıklamasında "İsrail, barışçıl gösteri hakkına ve güç kullanımında orantılılık ilkesine saygı göstermelidir." ifadesiyle yetinen Mogherini, şiddetin tırmanmasının barış perspektifini ve güvenlik ortamını zayıflatacağını, sadece iki devletli çözümün tarafların amaçlarına ulaşmasını sağlayacağını ifade etti.

  NEKBE PROTESTOLARI

  Gazze'nin İsrail sınırında çadırlar kuran Filistinliler, ABD Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasını ve İsrail'in kuruluş yıl dönümü olan Nekbe'nin (Büyük Felaket) 70. yılını protesto etmek için "milyonluk yürüyüş" adını verdikleri kapsamlı gösteriler düzenliyor.

  İsrail askerlerinin Gazze sınırında düzenlenen barışçıl gösterilere müdahalesinde şimdiye kadar 43 Filistinli şehit olurken, binden fazla kişi yaralandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir