Euro
10.0676
-0.11%
Dolar
8.5484
-0.18%
Altın
495.62
-0.39%
Borsa
1.352
-0.86%
Bitcoin
295.906
2.66%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  AB'den Rusya'ya: Ukrayna'ya asker sokmayın

  Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i, Ukrayna’da insani amaçlı da olsa tek taraflı herhangi bir askeri eyleme girişmemesi konusunda uyardığı belirtildi.
  • 11.08.2014 - 22:37
  AB'den Rusya'ya: Ukrayna'ya asker sokmayın

  AB den Rusya ya: Ukrayna ya asker sokmayın #1

  AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, Barroso’nun Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’yu telefonla arayarak Ukrayna’daki krizin insani boyutundan özellikle de sivil can kayıplarından giderek artan şekilde endişe duyduğunu vurguladığı ve uluslararası insani hukuka saygı gösterilmesini talep ettiği kaydedildi.

  Açıklamada, Barroso’nun Putin ile yaptığı görüşmede Rus birliklerinin Ukrayna sınırları yakınında toplanmasından, sınırdan silah, ekipman ve savaşçı geçişinin sürmesinden endişe duyduğunu ve bu adımların krizin sakinleştirilmesine yönelik çabalara ters olduğunu belirttiği ifade edildi.

  Barroso’nun görüşmede, sivillerin yasa dışı silahlı grupların kontrolünde olan çatışma alanlarını güvenli ve özgür şekilde terk etmelerinin güvence altına alınması için Rusya’dan etkisini kullanmasını istediği belirtildi.

  AB’nin, Ukrayna krizi bağlamındaki rolü nedeniyle Rusya’ya karşı uygulamaya başladığı ekonomik içerikli yaptırımların ve Rusya’nın buna tepki olarak devreye soktuğu gıda ambargosunun da ele alındığı görüşmede, her iki liderin iletişim kanallarını açık tutmanın gerekliliği üzerinde uzlaştıklarının altı çizildi.

  AB Komisyonu, Barroso’nun Poroşenko ile yaptığı görüşmede ise AB’nin kriz bağlamındaki insani desteğini artırmaya hazır olduğu mesajını ilettiğini açıkladı.

  AB Komisyonu’nun yardım artırımıyla ilgili kararını bu hafta içinde alması öngörülüyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir