Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
362.532
-0.27%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 25 C
  AB'den Yunanistan'a Schengen uyarısı

  AB'den Yunanistan'a Schengen uyarısı

  Atina sınır güvenliğini 3 ay içinde sağlayamazsa Yunanistan Schengen üyeliğinden çıkarılacak.
  • 28.01.2016 - 00:57

  AB den Yunanistan a Schengen uyarısı #1

  Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, Yunanistan'da göçmenlerin kayıtlarında, denetimlerinde, parmak izlerinin alınmasında ve evraklarının incelenmesinde eksiklerin olduğunu belirterek, "Gerekli adımlar atılmazsa ve Yunanistan'ın eksiklikleri devam ederse, diğer üye ülkeler Yunanistan'ın sınırlarının bir kısmını veya tamamını 6 aydan 2 yıla kadar geçici olarak kapatabilir" dedi.

  Yunanlılar batırdı Türkler kurtardı VİDEO

  "SCHENGEN KORUNMAK ZORUNDA"

  Dombrovskis, AB Komisyonu üyeleri toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Toplantıda, Yunanistan'ın Schengen değerlendirme rapor taslağının görüşüldüğünü söyleyen Dombrovskis, "Avrupa, sığınmacı krizi ve bunun Schengen alanına etkileri nedeniyle görülmemiş sıkıntı içerisinde. AB'nin en önemli başarılarından biri olan Schengen korunmak zorunda" diye konuştu.

  Dombrovskis, Yunanistan'ın sınır kontrolü konusunda ciddi sorumluluklarını ihmal ettiğini ifade ederek, Yunanistan'ın, Schengen'in dış sınırlarının korunması konusunda daha fazla yapması gerekenler olduğunu vurguladı.

  "YUNANİSTAN EKSİK İŞ YAPIYOR"

  Bugün görüşülen Yunanistan'ın Schengen değerlendirmesinin kasım ayında gerçekleştirildiğini hatırlatan Dombrovskis, "Bu değerlendirmede, Yunanistan'ın Türkiye ile olan kara ve deniz sınırı incelendi. Rapor, Yunanistan'da göçmenlerin kayıtlarında, denetimlerinde, parmak izlerinin alınmasında ve evraklarının incelenmesinde eksikleri bulunduğunu gösteriyor. Yunanistan'ın bu alanları düzenlemesi gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

  YUNANİSTAN'A 3 AY SÜRE

  Raporun değerlendirme komitesi aşamasından sonra bu şekilde kabul edilmesi halinde Yunanistan'ın gerekli düzenlemeleri uygulamaya koymak için 3 ay süresi olacağına dikkati çeken Dombrovskis, "Gerekli adımlar atılmazsa ve Yunanistan'ın eksiklikleri devam ederse, diğer üye ülkeler Yunanistan'ın sınırlarının bir kısmını veya tamamını 6 aydan 2 yıla kadar geçici olarak kapatabilir" diye konuştu.

  Dombrovskis, Yunanistan'ın kurtarma programı ve Schengen ile ilgili konuların birbirine bağlı olmadığını sözlerine ekledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir