Euro
9.0228
0.53%
Dolar
7.4103
0.58%
Altın
441.91
-0.28%
Borsa
1.542
-0.59%
Bitcoin
243.653
6.40%
8ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 8 C

  ABD'li general: SDG'ye silah yardımı devam etmeli

  ABD'li General Joseph Votel, ABD'nin Suriye'den geri çekilmesine rağmen SDG'ye silah yardımı yapılması gerektiğini belirtti.
  • REUTERS
  • 18.02.2019 - 08:46
  • Güncelleme : 18.02.2019 - 08:46
  ABD'li general: SDG'ye silah yardımı devam etmeli

  ABD li general: SDG ye silah yardımı devam etmeli #1

  ABD'nin Orta Doğu'daki güçlerinin başında bulunan General Joseph Votel, ABD'nin, Suriye'den geri çekilmeyi tamamladıktan sonra İslam Devleti militan örgütü üzerindeki baskıyı sürdürmek için Suriye Demokratik Güçleri'ne silah desteğini sürdürmesi gerektiğini söyledi.

  SDG İLE UZUN SÜRECEK ORTAKLIK

  ABD ordusunun merkez karargahının komutanı olarak Orta Doğu'daki ABD kuvvetlerinin de başında bulunan Votel'in, tavsiye niteliğindeki bu tespiti ABD ordusunun, Türkiye'nin SDG'yi oluşturan başlıca güçlerden YPG'yi terör örgütü olarak görmesine rağmen, SDG ile uzun sürecek bir ortaklığı değerlendirdiğine işaret ediyor.

  Votel cuma günü yayınlanan Reuters ile söyleşisinde, "IŞİD ile savaştıkları ve üzerinde baskı kurmaya devam ettikleri sürece, (baskıyı sürdürmelerini sağlayacak) kabiliyetleri sağlamaya devam etmenin çıkarımıza olduğunu düşünüyorum." dedi.

  "DAHA FARKLI GEREKSİNİMLERE YOL AÇACAK"

  Votel, SDG'nin İslam Devleti militan örgütünün kalan parçalarını da yenmesinin ardından ABD'nin, SDG'ye yardımının niteliğinin değişeceğini öngördüğünü belirtti.

  İslam Devleti yenildikten sonra SDG'nin daha parçalı, tespit edilmesi zor ve gerilla taktiği kullanan militanlarla karşı karşıya kalacağını tahmin ettiklerini belirten Votel, "Daha geniş bir alanda güvenlik sağlama durumuna geçmeleri, daha farklı (destek) gereksinimlerine yol açacak." dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir