Petrol
108.2
-0.83%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
472.561
-1.37%
16ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 16 C

  ABD'li misyoner ilkel kabilenin ok saldırısında can verdi

  Kuzey Sentinel Adası'nı ziyaret eden bir ABD vatandaşı, dünyanın geri kalanıyla hiçbir teması olmayan kabile üyelerinin ok ve yaylarının hedefi oldu.
  • Haber Merkezi
  • 22.11.2018 - 11:18
  • Güncelleme : 22.11.2018 - 11:18
  ABD'li misyoner ilkel kabilenin ok saldırısında can verdi

  Hindistan'ın Andaman ve Nikobar Adaları'na bağlı Kuzey Sentinel Adası'na ayak basmak, ABD vatandaşı John Allen Chau'nun canına mal oldu.

  ABD li misyoner ilkel kabilenin ok saldırısında can verdi #1

  İLKEL KABİLE TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ

  Misyoner olduğu ve yerlilere Hristiyanlığı öğretmeyi amaçladığı söylenen Chau, Kuzey Sentinel Adası'nda dünyanın geri kalanıyla hiçbir temasa girmeden, koruma altında ve dokunulmazlığa sahip olarak yaşayan Sentinelese kabilesinin üyeleri tarafından öldürüldü.

  ABD li misyoner ilkel kabilenin ok saldırısında can verdi #2

  OK ATILMASINA RAĞMEN DEVAM ETTİ

  Olayla ilgili açıklama yapan bir Hint yetkili, "Yerliler ok atmaya başlamış, ancak adam buna rağmen ilerlemeye devam etmiş. Balıkçılar, yerlilerin adamın boynuna ip dolayıp bedenini sürüklediklerini gördüklerini anlattı. Onlar da korkup kaçmışlar" dedi.

  Fotoğraf çekilmenin dahi yasak olduğu yerlilerle, bu yasağın delinmesi nedeniyle ABD'li misyoneri öldürenlerin, polis tarafından yakalanıp yargı önüne çıkarılması mümkün değil.

  ABD li misyoner ilkel kabilenin ok saldırısında can verdi #3

  YASALARI ÇİĞNEYEN BALIKÇILAR GÖZALTINDA

  BBC'nin Hint medyasından aktardığına göre, ABD vatandaşını tekneyle adaya götüren balıkçılar, adamın yerliler tarafından ok ve yayla öldürüldüğünü söyledi. Misyoneri, yasaları çiğneyerek adaya götürmekle suçlanan 7 balıkçı gözaltına alındı.

  ÖLDÜRÜCÜ TEMAS

  Andaman kabilelerinin korunması için dünya çapında kampanyalar yürütülüyor. 'Jarawa' ve 'Sentinelese' olarak adlandırılan iki kabile hâlâ avcı-toplayıcı halklar olarak yaşıyor. Üyelerinin sayısı 50-150 arasında hesaplanan Sentinelese'nin para mefhumundan da haberi yok.

  Dış dünyayla temasa geçmeleri halinde, salgın hastalıklara yakalanıp ölmeleri riski büyük. Kabile halklarının bağışıklık sisteminin, basit nezle virüslerine karşı dahi savunmasız olabileceği düşünülüyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir