Petrol
95.08
-1.28%
Euro
18.3854
0.59%
Dolar
17.9496
0.28%
Altın
1.034
0.04%
Borsa
2801
0.00%
Bitcoin
418.645
-0.72%
29ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 29 C
  ABD'li sözcü Harf: Gazze için kilit isim Davutoğlu

  ABD'li sözcü Harf: Gazze için kilit isim Davutoğlu

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Harf, Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun, İsrail ile Hamas arasında ateşkes anlaşmasına ulaşılmasında kilit bir oyuncu olduğunu söyledi.
  • 25.07.2014 - 14:27

  ABD li sözcü Harf: Gazze için kilit isim Davutoğlu #1

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, Türkiye’nin, İsrail ile Hamas arasında ateşkes anlaşmasına ulaşılmasında bir rol oynayabileceğini belirtti.

  KİLİT OYUNCU DAVUTOĞLU

  Harf, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da kilit bir oyuncu olduğunu ifade ederek, bu noktada baskı gücü uygulayabileceğini kaydetti. Harf, günlük basın brifinginde, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Kahire’deki temasları kapsamında telefon diplomasisi hakkında bilgi verdi.

  Ahmet Davutoğlu haberleri

  Harf, Kerry’nin İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile Mısırlı, Alman, Katarlı, Fransız ve İngiliz mevkidaşlarının yanı sıra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’yla da önceki gün üç kez görüştüğünü paylaştı.

  Harf'e Bakan Kerry’nin niçin Davutoğlu ile bu sıklıkta konuştuğu" soruldu. Harf, soruya şu yanıtı verdi:

  "Çünkü Türkler'in oynayabileceği bir rol var. Onların yorumlarının, bir rol oynamalarını güçleştirdiğini söyledik. Ancak onların oynayabilecekleri bir rol ve Hamas ile ilişkileri var. Onlar bizim yapamayacağımız konuşmaları yapabilirler. Açıkçası, Türkiye’nin dışişleri bakanı bölgede kilit bir oyuncu ve duruma (İsrail ile Hamas arasında ateşkese ulaşılmasına) baskı gücü oluşturabilir."  


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir