Euro
10.0103
-0.58%
Dolar
8.433
-0.27%
Altın
491.32
-1.18%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
332.808
-1.16%
30ºC
İstanbul
Açık 30 C

  ABD'nin Avrupa'ya askeri sevkiyatı

  Amerika Birleşik Devletleri ordusuna bağlı askerler ve tanklar, NATO güvenlik görevi çerçevesinde Polonya’ya girdi.
  • DHA
  • 13.01.2017 - 00:12
  ABD'nin Avrupa'ya askeri sevkiyatı

  Soğuk Savaş döneminden beri Amerikan askerlerinin Avrupa kıtasındaki en büyük asker sevkiyatı olan NATO ‘Atlantik Çözüm’ görevi çerçevesinde üç bin Amerikan askeri, ağır teçhizatlarıyla birlikte Polonya ve yakınındaki diğer NATO ortakları olan Estonya, Letonya, Litvanya, Romanya, Bulgaristan ve Macaristan’da dönüşümlü olarak konuşlanacak.

  ABD nin Avrupa ya askeri sevkiyatı #1

  OBAMA'NIN 2014'TEKİ TALİMATI

  Görev süresi sonlanmak üzere olan ABD Başkanı Barack Obama, 2014 yılında Ukrayna’nın Kırım bölgesinin Rusya tarafından ele geçirilmesine bir reaksiyon olarak, doğu Avrupa’daki NATO müttefiklerine destek amacıyla zırhlı birliklerin yönlendirilmesi talimatını verdi.

  Operasyona Rusya tarafından tepki gelirken, Kremlin’in bu durumu “kapılarındaki tehdit” olarak tanımladığı kaydedildi.

  ABD nin Avrupa ya askeri sevkiyatı #2

  RUSYA'NIN BATISINA NATO HATTI

  Yeni Başkan Donald Trump’ın görev başına geçmesine bir hafta kala başlayan operasyon, Amerikan düşünce kuruluşu GMF Başkanı Michal Baranowski tarafından, doğu Avrupa’da Rusya’ya karşı “tuzak teli” olarak değerlendirildi.

  ABD nin Avrupa ya askeri sevkiyatı #3

  AFP’ye konuşan Baranowski, çekilen bu hat sayesinde, Rusya’nın Baltık ülkelerine karşı kolay bir zafer elde edemeyeceğini çünkü olası bir müdahalenin, bölgesel bir çatışma olmanın ötesinde NATO müttefiklerini etkileyeceğini söyledi.

  Harekata 87 Abrams tankı ve 500 personel taşıyıcının dahil olduğu çeşitli ağır donanımların katılmakta olduğu öğrenildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir