Euro
9.3516
-0.39%
Dolar
7.8137
-0.74%
Altın
449.33
-1.9%
Borsa
1.329
-1.02%
Bitcoin
134.327
1.23%
13ºC
İstanbul
Güneşli 13 C
  Amerika'nın dinlediği 35 lider arasında Erdoğan da mı var

  Amerika'nın dinlediği 35 lider arasında Erdoğan da mı var

  ABD'nin, Almanya Başbakanı Merkel de dahil 35 dünya liderini dinlediği iddialarının yankısı sürüyor.
  • 25.10.2013 - 08:14

  Amerika nın dinlediği 35 lider arasında Erdoğan da mı var #1

  İngiliz The Guardian gazetesi, Snowden'ın sızdırdığı belgelere dayandırdığı haberinde, ABD'nin 35 dünya liderini dinlediğini ileri sürdü ancak isim vermedi.

  Gazete, eski CIA çalışanı Edward Snowden'ın sızdırdığı belgelere dayandırdığı haberinde, 2006 yılında Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) ülkedeki kamu kuruluşlarına yolladığı gizli bir mesajı yayınladı.

  POTANSİYEL İSTİHBARAT KAYNAĞI

  Mesajda üst düzey kamu kuruluşu çalışanları, ellerinde bulunan yabancı liderlere ait kontak bilgilerini ulusal güvenlik ajansıyla paylaşmaya teşvik ediliyor. Mesajda ayrıca yakın tarihte 35 dünya liderine ait 200 telefon numarasının kurumun eline geçtiği ve bu numaralardan 43'ünün daha önce bilinmediğinin altı çiziliyor. Mesajda ele geçirilen telefon numalarları için 'potansiyel istihbarat kaynağı' ifadesi kullanılıyor. 

  OBAMA'DAN 'DİNLEMİYORUZ' CEVABI

  Ülkeler iddialar sonrası Washington’dan teker teker hesap sorarken, Obama da dünya liderlerine telefon edip 'Sizi dinlemiyoruz' garantisi veriyor.

  TÜRKİYE'Yİ DİNLEDİLER Mİ?

  Hürriyet'ten Tolga Tanış'ın haberine göre ABD, NATO müttefikleri için bile 'Sizi dinlemiyoruz' garantisi vermekten kaçınıyor, Türkiye'nin şimdiye kadar ABD'ye bu konuda bir rahatsızlık iletip iletmediği ise bilinmiyor. ABD'nin Başbakan Erdoğan'ın ofisinden çıkan böcekler konusu dâhil Türk liderlerin dinlenmediği yönünde Türkiye'ye verdiği bir garanti de henüz yok.

  ERDOĞAN'A GARANTİ YOK

  ABD Dışişleri Sözcüsü Marie Harf, dünkü düzenlediği basın toplantısında geçen sene Başbakan Erdoğan'ın Ankara'daki Başbakanlık ofisinde bulunan böceklerle ilgili, 'Örneğin bu türden dinleme faaliyetlerine Amerikalıların dâhil olmadığı garantisini Türklere verdiniz mi?' şeklindeki soruya, 'Tek tek bütün ortaklarımızla karşılaştığımız her olayın üzerinden gidip bu konuyu dönem içinde gündeme getirip getirmediklerine bakmak sanırım benim için imkânsız olur. Ben bunu duymadım. Ama bu konuda daha fazla bir bilgim olur mu bakmaktan mutlu olurum' dedi. Sözcünün 'Dinlemedik' demek yerine
  'Ben bunu duymadım'
  şeklinde cevap vermesi dikkat çekti.

  ALMANYA DİNLEMEYİ DOĞRULUYOR

  Almanya Hükümet Sözcüsü dün yaptığı açıklamada 'Elimizde Başbakan Angela Merkel'e ait telefonların Amerikan kurumlarınca dinlenmiş olabileceğine işaret eden bilgiler var' demişti.

  Gelişme üzerine Merkel de ABD Başkanı Obama'yı arayarak açıklama talep etmişti.

  LE MONDE DE DİNLEMENİN PEŞİNDE

  Fransız Le Monde gazetesi, geçtiğimiz günlerde ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'nın gizli dinleme programı hakkında 10 gazeteciden oluşan özel ekibiyle son aylarda yürüttüğü araştırmanın sonuçlarını açıklamıştı.

  Haberde, NSA'nın sadece 10 Aralık 2012-8 Ocak 2013 tarihleri arasında Fransa'da 70 milyon telefon görüşmesini kaydettiği belirtilmişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir