Euro
15.4524
0.16%
Dolar
13.5553
0.27%
Altın
791.5740
0.24%
Borsa
2,072.93
0.11%
Bitcoin
582.435
-0.27%
2ºC
İstanbul
Açık 2 C
  ABD'nin İran'a karşı yaptırım önerisi BM'de reddedildi

  ABD'nin İran'a karşı yaptırım önerisi BM'de reddedildi

  BMGK Dönem Başkanı Endonezyalı Büyükelçi Dian Triansyah Djani, ABD'nin İran'a karşı yaptırımları geri getirme mekanizmasının başlatılması yönündeki başvurusunu geri çevirdi.
  • AA
  • 26.08.2020 - 01:22

  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, geçen hafta, İran’ın 2015 nükleer anlaşması kapsamındaki taahhütlerini askıya almasını gerekçe göstererek 2231 sayılı karar kapsamında bu ülkeye uygulanan yaptırımları geri getirme sürecini başlatmak için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Dönem Başkanlığı’na başvurmuştu.

  "ABD, ARTIK NÜKLEER ANLAŞMANIN TARAFI DEĞİL"

  BMGK’nın bugünkü toplantısı sırasında Fransa, Almanya, İngiltere, Çin, Rusya, Güney Afrika ve bazı diğer ülkeler, ABD’nin nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çıkması ve artık anlaşmanın bir tarafı olmaması nedeniyle yaptırımları geri getirme mekanizmasını başlatma hakkına sahip olmadığını ifade etti.

  ABD nin İran a karşı yaptırım önerisi BM de reddedildi #1

  ABD'NİN TEZİ

  ABD, nükleer anlaşmadan çıkmalarına rağmen, 2231 sayılı kararda adları geçtiği için mekanizmayı başlatma hakkına sahip olduğunu savunuyor.

  Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, BMGK Dönem Başkanı Djani’den, bu konudaki tutumunu açıklamasını ve ABD’nin başvurusunu değerlendirmesini istedi.

  ABD nin İran a karşı yaptırım önerisi BM de reddedildi #2

  DJANİ: "BU YÖNDE HİÇBİR İŞLEM YAPMAM"

  Djani, BMGK toplantısında, “Birçok üye ülkeden mektuplar aldım. Bu konuda belli bir tutuma sahip bir üyenin olduğunu ve farklı görüşe sahip çok sayıda üye ülkenin olduğunu görüyorum. Benim görüşüme göre, Konsey’de konsensüs yok. Böylelikle başkan olarak bu yönde hiçbir işlem yapmam” diye konuştu.

  ABD nin İran a karşı yaptırım önerisi BM de reddedildi #3

  RUSYA: "UMARIZ ABD YAPTIRIMLARI GERİ GETİRMEZ"

  Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, ABD’nin artık İran’a karşı yaptırımları geri getirmeye ve nükleer anlaşmayı bozmaya çalışmayacağı umudunu dile getirdi.

  Nebenzya, “Bugünkü tartışma, BMGK üyelerinin büyük kısmının duruşunu net bir şekilde sergiledi. Hepsi, nükleer anlaşmanın korunması gerektiğini savundu. Nükleer anlaşmanın devam etmesi, ABD dahil tüm uluslararası toplum için önemli” ifadesini kullandı.

  Rus diplomat, “Umarım, ABD bunu sonunda anlayabilir ve yasadışı olmanın yanı sıra beklediği sonuca ulaştırmayacak bu yolu takip etmez” diye kaydetti.


  Görüş Bildir