Euro
10.4583
0.87%
Dolar
8.7711
0.39%
Altın
502.92
1.46%
Borsa
1.399
0.54%
Bitcoin
287.426
-7.92%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C

  ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey'den PKK açıklaması

  ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ABD-PKK ilişkisinin daimi olmadığını söylerken, PKK'nın siyasal anlamda Suriye toplumunun bir parçası olması gerektiğini savundu.
  • AA
  • 18.12.2018 - 08:57
  • Güncelleme : 18.12.2018 - 08:57
  ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey'den PKK açıklaması

  ABD nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey den PKK açıklaması #1

  Özel Temsilci Jeffrey, Washington merkezli Atlantik Konseyi'nde "ABD'nin Suriye politikasının geleceği" başlıklı panelde ABD ile terör örgütü YPG/PKK arasındaki ilişkileri değerlendirdi.

  ABD ile örgüt arasındaki ilişkinin "daimi" olmadığını savunan Jeffrey, YPG/PKK'nın, Suriye siyasal oluşumunun bir parçası olması gerektiğini ileri sürdü.

  "SPESİFİK BİR AMAÇ İÇİN DESTEK VERİYORUZ"

  Jeffrey, YPG/PKK'yı kastederek, "Biz onlara spesifik bir amaç için destek veriyoruz, bu da DEAŞ'ın yenilgiye uğratılmasıdır." dedi.

  "DEAŞ ile mücadele etmek onların da menfaatinedir. Bunu bize bir iyilik olarak yapmıyorlar, kendi güvenlikleri için yapıyorlar. Hatırlayın, onlarla ilk kez Kobani'de DEAŞ saldırısı ile Türk sınırına sıkıştırıldıkları 2014'te ortaklık yaptık." diyen Jeffrey, örgütün DEAŞ'a karşı "İyi şekilde mücadele ettiğini" savundu.

  Özel Temsilci Jeffrey, ABD ile YPG/PKK ilişkisini, 2003 sonrasında Irak'ta Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokratik Partisi (KDP), Celal Talabani'nin Kürdistan Yurtseverlerler Birliği (KYB) ve İslami Devrim Yüksek Şurası (IDYŞ) ilişkisine benzeterek şunları söyledi:

  "İLİŞKİMİZ DAİMİ DEĞİL"

  "Bunlar o zaman bizim spesifik bir amaç için taktiksel ve geçici ilişkilerimizdi. Amacımıza ulaştık. O amaç, Irak'ta hükümet ve toplumu bir araya getirmek ve bunların siyasi bir parti olabilecekleri, Saddam döneminin vahşetlerini yaşamadan normal ve barışçıl bir şekilde yarışabilecekleri bir anayasayı bir araya getirmekti. SDG için nihai hedef de değişmiş olan Suriye toplumun bir parçası olmasıdır. Devlet altı yapılarla daimi ilişkilerimiz yoktur. Uzun dönemde askeri ve siyasi bir destekten bahsediyorsanız bu yönetimin böyle bir politikası yok, eski yönetimlerin de temelde böyle bir politikası yoktu."

  TÜRKİYE'NİN FIRAT'IN DOĞUSUNA MUHTEMEL OPERASYONU

  Jeffrey, Türkiye ile ABD arasında YPG/PKK kaynaklı bir tansiyon olduğunu kabul ederek, "Bu, Türkiye için bir kaygıydı ve kaygılarını anlıyoruz ve Türkiye'nin güvenliğine bağlıyız. Türklerle kapsamlı bir şekilde bunları konuşuyoruz." değerlendirmesini yaptı.

  İki hafta önce Türkiye'de üç gün temaslarda bulunduğunu anlatan Jeffrey, Türkiye'nin muhtemel operasyonuna yönelik; ABD Başkanı Donald Trump'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesi dahil her seviyede ABD'li yetkililerle, Türk mevkidaşları arasında temas olduğunu ifade etti.

  Jeffrey, "Türklerle ve sahadaki insanlarla ileriye dönük birlikte çalışmaya istekliyiz. Çoğu yerde ortak menfaatimiz var. Türkiye'nin güvenliğine son derece odaklanmış durumdayız ama aynı zamanda DEAŞ'ın bitirilmesine de odaklanmış durumdayız." diye konuştu.

  PKK'YA "HİZBULLAH" BENZETMESİ

  Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik herhangi bir harekatın "kötü bir fikir" olduğunu savunan Jeffrey, diğer taraftan Türkiye'nin YPG/PKK konusundaki kaygılarını anladıklarını ifade ederek şöyle konuştu:

  "İsrail'in sınırındaki Hizbullah'ı kendine tehdit olarak gördüğü gibi, Suudilerin sınırlarındaki Husileri kendilerine tehdit olarak gördüğü gibi onlar da (Türkiye) PYD'yi en azından kendileri için potansiyel bir tehdit olarak görüyorlar. Bunu dikkate almalıyız, alıyoruz ve Türklerle bu konuda çalışıyoruz."

  JEFFREY'DEN PEŞMERGE DEĞERLENDİRMESİ

  Öte yandan Jeffrey, dün yaklaşık 100 Peşmerge'nin, Irak'tan Suriye'ye geçtiğine ilişkin bir soruya da yanıt verdi ve "Peşmergelerin, ABD ve SDG ismini kullanan YPG/PKK'nın bilgisi dahilinde sınırı geçtiğini." kaydetti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir