Petrol
93.7
0.05%
Euro
18.2677
-0.05%
Dolar
17.9612
0.07%
Altın
1.018
0.11%
Borsa
298
0.00%
Bitcoin
423.215
-3.96%
22ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 22 C

  ABD'nin Türkiye-İsrail planı deşifre oldu

  ABD, Türkiye ile İsrail arasında uzun süredir devam eden krizin sona erdirilmesi için yeni bir barış teklifi önerdi.
  • 13.12.2011 - 11:08
  ABD'nin Türkiye-İsrail planı deşifre oldu

  ABD nin Türkiye-İsrail planı deşifre oldu #1

  İsrail’in önde gelen gazetelerinden Maariv’in haberine göre, Amerikan tarafının önerisiyle İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan arasında gizli bir telefon görüşmesi yapılacak.

  İKİ FARKLI BİLDİRİ YAYINLANACAK

  Görüşmenin ardından ABD’nin önerdiği gibi her iki taraf içerik bakımından iki farklı bildiri yayımlayacak. Buna göre Ankara, Mavi Marmara gemisindeki dokuz Türkiye vatandaşının ölümünden dolayı İsrail’in özür dilediğini, Tel Aviv ise sadece çatışmanın doğurduğu sonuçlardan dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdiğini açıklayacak. Plana göre, “Her iki ülke, diğerine, halkına farklı barışma planlarını sunabilmesi için olanak sağlayacak.” Başbakanların açıklamalarının ardından diplomatik ilişkilerin düzeyi yükseltilecek ve Türkiye Tel Aviv’e, İsrail de Ankara’ya büyükelçisini yeniden gönderecek.

  TAZMİNAT ÖDENECEK

  Bu arada, ABD’nin önerisinde Mavi Marmara saldırısında öldürülen Türkler için ödenecek tazminata ilişkin bir formüle de yer verildi. Washington, İsrail, tazminat bedellerinin doğrudan ölenlerin yakınlarına transfer etmek yerine Türkiye’nin İsrail ile koordinasyon içerisinde özel bir fon kurmasını önerdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir