Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
409.741
1.05%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C
  ABD'nin Türkiye korkusu: Yerlilere İslam'ı yayacaklar

  ABD'nin Türkiye korkusu: Yerlilere İslam'ı yayacaklar

  ABD'de iki barajın Amerikan yerlilerine iadesiyle ilgili davada ilginç bir iddia ortaya atıldı.
  • Ajanslar
  • 06.09.2015 - 06:14

  amerikan yerlisi

  Montana eyaletinde bulunan iki barajın Amerikan yerlilerine iade edilmesi ile ilgili bir davaya Türkiye’nin de adı karıştı. Barajın yerli halka iadesini durdurmak amacıyla dava açan Eyalet Senatörü Bob Keenan ve eski Eyalet Senatörü Verdell Jackson mahkemede “Barajlar yerlilere iade edelirse Türk hükümeti ABD topraklarında nükleer hammadde aramaya başlayabilir” gibi ilginç bir iddiada bulundular.

  ABD nin Türkiye korkusu: Yerlilere İslam ı yayacaklar #2

  "YERLİLERE İSLAM’I YAYARLAR"

  Barajların, Confederated Salish ve Kootenai isimli yerli kabilelere iade edilmesini istemeyen Keenan ve Jackson, Türkiye ve Türk-Amerikan derneklerinin uzun zamandır Amerikan yerlileriyle ticari ilişkiler kurmaya ve geliştirmeye çalıştığını vurgulayarak şu ifadeleri kullandılar: “Türkiye hükümeti kendi İslam anlayışını yerlilerin yaşadığı yerleşim bölgelerinde yaymaya ya da potansiyel olarak çok daha tehlikeli aktivitelerde bulunmaya başlayabilir.” Davada bu aktivitelerin uranyum kaynaklarına ulaşmaya çalışmak veya diğer nükleer bomba yapma materyallerini ele geçirmeyi denemek olabileceği belirtildi.

  ABD nin Türkiye korkusu: Yerlilere İslam ı yayacaklar #3

  TİKA YERLİLERE YARDIM ETMİŞTİ

  Türkiye 2013 yılında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı TİKA üzerinden ABD’deki Kızılderililere 200 bin dolarlık yardım yapmıştı. Yardımın amacı Oregon’da yaşayan Kızılderililerinin su ve eğitim ihtiyaçları için katkı sağlamaktı. Yardımı kabul eden Warm Springs Rezervasyonu kabileleri şefi Joseph Moses, “Çocuklarımızın bazıları okula gitmek için her gün 80 mil (130 km) yol kat ediyorlardı. Bu yardım bizim için çok önemli” ifadelerini kullanmıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir