Euro
10.1799
0.92%
Dolar
8.4235
1.74%
Altın
493.97
0.99%
Borsa
1.441
-0.25%
Bitcoin
465.950
-0.93%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 17 C

  Afganistan, ABD'nin askerlerini çekme kararından memnun

  ABD güçlerinin çekilmesi sürecinde gerekli desteğin sağlanacağı belirtildi. ABD ve NATO müttefikleri ile yeni iş birliği dönemi başlatmaya hazır olunduğu kaydedildi.
  • AA
  • 15.04.2021 - 09:52
  • Güncelleme : 15.04.2021 - 10:02
  Afganistan, ABD'nin askerlerini çekme kararından memnun

  Kabil yönetimi, ABD'nin Afganistan'daki askerlerini 11 Eylül'e kadar tamamen geri çekme kararını memnuniyetle karşıladı.

  Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Amerikan askerlerinin çekilmesiyle ilgili açıklama yaptı.

  "ÇEKİLME İÇİN GEREKLİ DESTEK VERİLECEK"

  Açıklamada, ABD güçlerinin ülkeden çekilme sürecinde gerekli desteğin verileceği bildirildi.

  ABD ile Taliban arasında geçen sene Katar'ın başkenti Doha'da imzalanan barış anlaşmasından bu yana Afganistan güvenlik ve savunma güçlerinin operasyonlarının büyük çoğunluğunu bağımsız olarak yürüttüğü ifade edilen açıklamada, güvenlik ve savunma güçlerinin mevcut tehditlere karşı Afganistan'ı savunma kapasitesine sahip olduğu belirtildi.

  Afganistan, ABD nin askerlerini çekme kararından memnun #1

  'YENİ İŞ BİRLİĞİ DÖNEMİNE HAZIRIZ' MESAJI

  Açıklamada, mevcut barış sürecinin Afgan güvenlik ve savunma güçlerinin yaptığı fedakarlıkların sonucu olduğu ve Afgan halkının bu fedakarlıklara borçlu olduğu vurgulandı.

  Aynı zamanda, ABD ve müttefiklerinin Afgan güvenlik ve savunma güçlerini desteklemeye ve Afganistan hükümetine insani ve kalkınma yardımlarını sürdürmeye kararlı olduğu belirtilen açıklamada, Afganistan İslam Cumhuriyeti'nin, ABD ve NATO müttefikleri ile karşılıklı çıkarlar, güven ve karşılıklı saygı çerçevesinde barış sürecinde yeni bir iş birliği dönemi başlatmaya hazır olduğu aktarıldı.

  Açıklamada, Afganistan hükümetinin, ABD ve diğer müttefikleriyle, özellikle barış sürecini hızlandırmak için yeni ilişkiler faslına yönelik görüşmelerine devam edeceğinin altı çizildi.

  Afganistan, ABD nin askerlerini çekme kararından memnun #2

  ABD BİRLİKLERİNİN AFGANİSTAN'DAN ÇEKİLMESİ

  ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'da dün yaptığı konuşmada, Afganistan'da kalan 2 bin 500 ABD askerinin tamamen bu ülkeden çıkması için hazırlanan takvimi açıklamıştı.

  Ekim 2001'de dönemin ABD Başkanı George W. Bush'un, ABD'nin Afganistan'daki terör hedeflerini bombalamaya başladığını duyurduğunu anımsatan Biden, 11 Eylül 2001'de terör saldırılarının ardından ABD'nin böyle bir karar aldığını hatırlatmıştı.

  Afganistan'ın bir daha ABD'ye yönelik terör saldırılarının bir üssü olmaması için çalıştıklarını kaydeden Biden, ABD'nin Afganistan'daki askeri varlığını genişletme döngüsünü devam ettirmeyeceğini vurgulamıştı.

  Afganistan, ABD nin askerlerini çekme kararından memnun #3

  "1 MAYIS'TA SON ASKERLERİMİZİ ÇEKECEĞİZ"

  Donald Trump yönetiminin Afganistan'da kalan 2 bin 500 Amerikan askerinin çekilmesi için 1 Mayıs'ı son tarih olarak belirlediğini anımsatan Biden, "1 Mayıs'ta son askerlerimizi çekmeye başlayacağız ancak buradan çıkarken acele etmeyeceğiz. Bunu sorumlu, temkinli ve güvenli bir biçimde yapacağız." değerlendirmesinde bulunmuştu.

  "TÜRKİYE'DEN DAHA ÇOK ŞEY YAPMASINI İSTEYECEĞİZ"

  Afganistan ile Taliban arasında yapılan barış görüşmelerini de desteklemeye devam ettiklerini dile getiren Biden, "Biz Afgan kadın ve kız çocuklarının haklarını savunmaya devam ederken, önemli insani ve kalkınma desteği de sağlayacağız. Ayrıca bölgedeki diğer ülkelerden, özellikle de Pakistan, Rusya, Çin, Hindistan ve Türkiye’den Afganistan’ı desteklemek için daha çok şey yapmalarını isteyeceğiz." diye konuşmuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir