Petrol
111.42
2.19%
Euro
17.4679
-0.34%
Dolar
16.7469
0.29%
Altın
973.91
0.41%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
328.636
3.32%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Afganistan Cumhurbaşkanı Obama'nın davetini geri çevirdi

  Obama, Afganistan ziyareti sırasında Karzai'yi Bagram'a davet etti. Karzai, Obama'yla ancak Kabil'deki başkanlık sarayında görüşebileceğini söyleyerek daveti geri çevirdi.
  • 26.05.2014 - 09:34
  Afganistan Cumhurbaşkanı Obama'nın davetini geri çevirdi

  Afganistan Cumhurbaşkanı Obama nın davetini geri çevirdi #1

  ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan'daki Amerikan askerlerine, ülkesinin en uzun savaşının bu yılın sonunda ''sorumlu bir şekilde'' sona ereceğini söyledi. Obama, Afganistan'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirerek Kabil yakınlarındaki Bagram üssünde Amerikan askerleriyle bir araya geldi. Başkan Obama, ziyaretini ABD'de her Mayıs ayının son Pazartesi savaşlarda ölen askerlerin anıldığı Anma Günü'nün öncesinde gerçekleştirdi.

  Afganistan'daki yabancı muharip askerlerin bu yılın sonuna kadar çekilmesi planlanıyor. ABD, Afgan güvenlik güçlerinin eğitimi için ülkede az sayıda asker bulundurmayı hedefliyor. Ancak bu planın yaşama geçirilmesi, gelecek ay seçilecek yeni Afgan Cumhurbaşkanı'na bağlı. Zira şimdiki Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, buna izin verecek güvenlik anlaşmasını imzalamayı reddetti.

  KARZAİ, DAVETİ KABUL ETMEDİ

  Obama, ziyareti sırasında Karzai'yi Bagram'a davet etti. Karzai, Obama'yla ancak Kabil'deki başkanlık sarayında görüşebileceğini söyleyerek daveti geri çevirdi. Bunun üzerine Obama'nın ABD'ye geri dönerken, Karzai'yi başkanlık uçağı Air Force One'dan aradığı, 2014'ten sonra Afganistan'da kalacak Amerikan askerleriyle ilgili herhangi bir kararı açıklamadan önce Afganistan'la istişarede bulunacağını söylediği aktarıldı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir