Euro
15.1723
-0.65%
Dolar
13.4255
-0.34%
Altın
794.74
0.14%
Borsa
1933
-3.89%
Bitcoin
467.655
-4.90%
3ºC
İstanbul
Çok bulutlu 3 C

  Afganistan'da camide intihar saldırısı

  Ölü sayısı her dakika artıyor
  • 26.10.2012 - 12:32
  Afganistan'da camide intihar saldırısı

  Afganistan da camide intihar saldırısı #1

  Feryab vilayeti yetkilisi, intihar eylemcisinin ülkenin kuzeyinde, Maymana kentinin en büyük camisinde üzerindeki bombayı patlattığını belirtti

  Afganistan'da düzenlenen intihar saldırısında en az 41 kişi yaşamını yitirdi. Feryab vilayeti yetkilisi Abdülsatar Barez, intihar eylemcisinin ülkenin kuzeyinde, Maymana kentinin en büyük camisinde üzerindeki bombayı patlattığını belirtti.

  Feryab vilayetindeki Maymana kentinde, bir caminin önünde düzenlenen saldırının 50'den fazla kişinin de yaralanmasına yol açtığı kaydedildi.

  ÖLENLERİN YARISI POLİS

  Ölenlerin yaklaşık yarısının polis görevlileri olduğu öğrenildi. Vali yardımcısı Abdül Satar Barez, AFP ajansına verdiği demeçte saldırıyı düzenleyen şahsın polis üniforması giydiğini belirtti. Görgü tanıkları, intihar bombacısının Bayram namazı sona erdiği sırada camiye yaklaşıp üzerinde taşıdığı patlayıcıları ateşlediğini anlattı.

  GÜVENLİK NOKTALARINI NASIL GEÇTİ?

  BBC'nin Kabil muhabiri Bilal Sarwary, saldırganın cami çevresindeki en az dört güvenlik noktasını geçmeyi nasıl başardığının belirlenemediğini söyledi.

  Kuzey Afganistan'da, ülkenin güneyine ve doğusuna kıyasla daha az saldırı düzenleniyor. Feryab vilayeti de görece sakin bir bölge olarak kabul ediliyor.

  Bununla birlikte bu yılın Nisan ayında yine Maymana'da motosikletli bir saldırganın pazar yeri yakınında yapılan toplantıyı hedef alan saldırısında en az 10 kişi ölmüştü.


  Görüş Bildir