Petrol
84.5
0.15%
Euro
17.6812
-0.05%
Dolar
18.4325
-0.09%
Altın
965.7
-0.02%
Borsa
3266
0.17%
Bitcoin
354.173
-0.43%
22ºC
İstanbul
Yağmur 22 C

  Ahıska Türkleri Beyaz Saray'a yürüdü

  Ahıskalı Türkler'in sürgününün 70'inci yıl dönümü nedeniyle ABD'de yaşayan Ahıskalılar tarafından Beyaz Saray önünde gösteri düzenlendi.
  • 14.11.2014 - 23:41
  Ahıska Türkleri Beyaz Saray'a yürüdü

  Ahıska Türkleri Beyaz Saray a yürüdü #1

  ABD'nin farklı yerlerinden gelerek önce Gürcistan'ın Washington Büyükelçiliği, sonra da Beyaz Saray önünde toplanan Ahıskalılar, 70 yıl önce dönemin Sovyetler Birliği lideri Josef Stalin tarafından uğradıkları sürgünün uluslararası camiada unutulmamasını isteyerek, çok özledikleri vatanlarına geri dönebilmeleri için Gürcistan'a "üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi çağrısında" bulundu.

  Ahıska Türkleri Beyaz Saray a yürüdü #2

  "100 BİN AHISKALI ÖLÜME YOLLANDI"

  Gösterinin organizatörlerinden Ahıska Türk Amerikan Toplum Merkezi Başkanı İslam Şahbandarov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tam 70 sene önce bugün Stalin tarafından alınan bir kararla, çocuk, yaşlı, kadın demeden 100 bin civarında Ahıska Türkü'nün Orta Asya çöllerine sürülerek bile bile ölüme yollandığını belirterek, bugünkü gösteri ve bundan sonra da devam ettirecekleri benzer etkinliklerle Amerikalıların bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti.

  Ahıska Türkleri Beyaz Saray a yürüdü #3

  "GÜRCİSTAN SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMELİ"

  Şahbandarov, Gürcistan'ın Ahıska Türklerinin vatanlarına geri dönebilmesi için gereken şartları oluşturmadığını ve sorumluluklarını yerine getirmediğini savunarak, ABD'nin, azınlık hakları ve özellikle Ahıskalıların geri dönüşüyle ilgili problemleri Gürcistan yönetimi nezdinde dile getirmesi ve gereken baskıyı oluşturmasını arzuladıklarını söyledi.

  New York'ta faaliyet gösteren Herşey Türkiye İçin Platformu Başkanı Murat Berk de "Ahıskalı kardeşlerimizi desteklemeye geldik. Biz her şekilde Ahıskalı kardeşlerimizin vatanlarına dönmelerini istiyoruz çünkü 70 yılda iki tane sürgün yiyen herhalde başka bir topluluk yoktur. İlk önce Ahıska'dan Sibirya'ya, Kazakistan'a, Özbekistan'a sürgün, daha sonra oradan Rusya'nın içlerine yapılan sürgün. Bunun bir an önce son bulmasını istiyoruz ve buradan Gürcü yetkililere çağrımız uluslararası hukuktan doğan bu hakkın bir an önce Ahıskalı kardeşlerimize verilmesi" diye konuştu.


  Görüş Bildir