Euro
15.2752
0.21%
Dolar
13.4397
0.11%
Altın
795.1450
-0.08%
Borsa
2,042.08
3.14%
Bitcoin
571.912
-1.21%
1ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 1 C

  Ahmedinejad AK Parti kongresini yorumladı

  Ahmedinejad'dan AKP kongresine gönderme: "Bazı dostlar savaş istiyor"
  • 03.10.2012 - 11:38
  Ahmedinejad AK Parti kongresini yorumladı

  Ahmedinejad AK Parti kongresini yorumladı #1

  İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, kongredeki konuşmacıların savaş taraftarı olduğunu ileri sürdü.

   

  MURSİ VE ERDOĞAN'IN KONUŞMASI

  Yerli ve yabancı basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ahmedinejad'a, El Manar televizyonu muhabiri tarafından Başbakan Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin pazar günkü kongrede Suriye konusunda yaptıkları konuşma ve İran'a karşı Erdoğan tarafından yapılan eleştiriler konusu soruldu.

  "BAZI DOSTLAR SAVAŞ İSTİYOR"

  Erdoğan ve Mursi'nin isimlerini telaffuz etmeden soruya yanıt veren Ahmedinejad, "Suriye'nin nasıl yönetilmesi konusu milletinin karar verebileceği ve hakkı olan bir konudur. Adalet, özgürlük ve saygı tüm milletlerin hakkıdır. Suriye konusunda iki yöntem üzerinde durulmaktadır. Birisi savaş, diğeri uzlaşma. Biz, Suriyelilerin milli uzlaşma yaparak sorunlarını çözmesini söylüyoruz bazı dostlar savaş istiyor. Bizce yöntem, özgür seçimlere dayalı milli uzlaşmadan geçiyor. Oradaki dostlar demek ki savaş yöntemi taraftarılar. Biz, onlara hangi yöntemi seçeceklerini söyleyemeyiz" ifadesini kullandı.

  Başbakan Erdoğan, kongredeki konuşmasında İran, Rusya ve Çin'den Suriye konusundaki tavırlarını değiştirmesini talep etmişti.


  Görüş Bildir