Petrol
83.39
0.64%
Euro
17.822
0.50%
Dolar
18.4577
-0.09%
Altın
968.18
0.54%
Borsa
326
0.00%
Bitcoin
370.660
5.23%
17ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 17 C

  Ahmedinejad hesap verdi

  Ahmedinejad 290 sandalyeli parlamentoda açıklama yaptı.
  • 14.03.2012 - 15:38
  Ahmedinejad hesap verdi

  Ahmedinejad hesap verdi #1

  İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, 290 sandalyeli parlamentodaki 79 milletvekilinin imzasıyla 7 Şubat'ta sunulan önergede yer alan soruları cevaplamak için Meclis'e giderek söz aldı.

  Ahmedinejad, ulaştırma, ekonomi, sübvansiyonlar, bakanların atanması ve görevden alınması, meclisin görev ve yetkilerini sorgulayan ifadeler kullanması, hükümet harcamaları, sosyal, kültürel ve dini konulardaki uygulama ve ifadeleri de dahil diğer konulardaki soruları cevap verdi.

  USULSÜZLÜK TESPİT EDİLEMEDİ

  Konuşmasında kendisinin ve hükümetinin uygulamalarını savunan Ahmedinejad, meclis dahil birçok kurumun hükümeti denetlediğini, ancak bugüne kadar ciddi bir usulsüzlüğün tespit edilemediğini söyledi. Meclisin tüm yasal haklarını kullanarak hükümetin icraatlarını denetlediğini, sorguladığını kaydeden Ahmedinejad, ilgili tüm birimlerin ülke yönetiminde söz ve hak sahibi olduğunu, aynı zamanda da sorumluluk taşıdığını bildirdi.

  Soruları hazırlayanları eleştiren ve bunu gereksiz olarak gören Ahmedinejad, daha önemli ve ciddi konular olduğunu ve kendisiyle istişarelerde bulunulabileceğini ifade etti. Ahmedinejad'ın sorulara cevabı parlamentonun bazı üyelerince olumlu değerlendirilirken, kimi milletvekilleri de Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarını yetersiz ve kaçamak cevaplar olarak niteledi. Bazı milletvekilleri de Ahmedinejad'ın açıklamalarında dolaylı da olsa kimi uygulama ve icraatlarından ötürü özür dilediği görüşünü savundu. Meclis ve hükümet arasında uzun bir süredir tartışma konusu olan sorulara cevap verilmesi için Ahmedinejad'ın gönderdiği temsilcileri dinleyen milletvekilleri, açıklama ve cevapları ikna edici bulmayınca bizzat Ahmedinejad'ın gelmesini talep etmişti.


  Görüş Bildir