Petrol
112.72
0.24%
Euro
17.4775
0.52%
Dolar
16.6805
0.25%
Altın
973.34
0.04%
Borsa
2402
0.00%
Bitcoin
336.181
-0.77%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C

  Ahmedinejad Rusya'dan daha fazla nükleer santral istedi

  İran Cumhurbaşkanı, Rus lider Putin'den ülkeye daha fazla nükleer santral yapılması için destek istedi.
  • 02.07.2013 - 23:26
  Ahmedinejad Rusya'dan daha fazla nükleer santral istedi

  Ahmedinejad Rusya dan daha fazla nükleer santral istedi #1

  İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad, Rusya'nın İran'a daha fazla nükleer santral yapması için görüşmelerin devam ettiğini, projenin uygulamaya başlaması için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kararı gerektiğini söyledi.

  Doğalgaz İhraç Eden Ülkeler Forumu'na katılan Ahmedinejad, Rusya Devlet Başkanı Putin'le ikili bir görüşme yaptı. İran'da yeni santrallerin inşası konusunda istekli olduklarını ifade eden Ahmedinejad, "Bu şehir nükleer santrali elektrik üretimine başladı. Bu Rusya ve İran arasında işbirliğinin önemli bir sembolü. Ben bu alanda iş birliğimizin geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Daha fazla nükleer santral inşa etmeliyiz." talebinde bulundu.

  3 Ağustos'ta görev süresi dolacak İran Cumhurbaşkanı, Putin'le konuşmasında, "Uygulamanın başlaması için sizin onayınız gerekiyor. Sonrasında çalışmalara geçilir." dedi.

  TAHRAN'A 20 BİN MEGAWATT'LIK DEV SANTRAL

  İran Atom Enerji Ajansı Başkanı Fereydun Abbasi 28 Haziran'da basına yaptığı değerlendirmede Buşehir nükleer santralinin yanına 3 adet santral daha yapmak istediklerini, Rus nükleer enerji şirketi Rosatom'la çalışmalara başladıklarını belirtmişti. Tahran'ın en azından 20 bin megawatt güce ulaşacak nükleer santral planladığı belirtiliyor. Buşehir nükleer santralinin kapasitesi ise 1000 megawatt.

  Putin ve Ahmedinejad görüşmede Suriye krizi başta olmak üzere Ortadoğu'da yaşanan sorunları ele aldı. İki lider Suriye'de halkın iradesinin yansıyacağı siyasi çözüm bulunması, Suriye devletinin istikrarının desteklenmesi konusunda mutabakata vardı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir