Ahmedinejad'dan nükleer savunma

Ahmedinejad'dan nükleer savunma

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad:''Uranyumun yüzde 20 zenginleştirilmesi atom bombasına atılan bir adım değil''

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ''uranyumun yüzde 20 zenginleştirilmesinin atom bombasına doğru atılan bir adım olmadığını'' söyledi.

Ahmedinejad, France 24 televizyonuna yaptığı açıklamada, ''Uranyumu yüzde 20 zenginleştirmek uluslararası kurallara göre hakkımız. Nükleer programımızla ilgili söylentiler var. Uranyumun yüzde 20 zenginleştirilmesi atom bombasına doğru atılan bir adım değil'' dedi.

İran Cumhurbaşkanı, ''büyük güçler ve diğer ülkeler gibi atom bombasına sahip olmak mı yoksa uranyumu yüzde 20 zenginleştirmek mi daha tehlikeli'' ifadesini kullandı.

''Diğer ülkeler haklarımızdan tamamen faydalanmamızı istemiyorsa bunun nedenini açıklamalılar'' diyen Ahmedinejad ayrıca Moskova'daki görüşmelerde de mucize beklemediklerini vurguladı.

UAEK Başkanı Yukiya Amano, dün İran'ın nükleer programına ilişkin son yazdığı raporda, ''İran'ın Fordo tesislerinde uranyum zenginleştirme seviyesinin yüzde 27'lere yükseldiğini'' bildirmişti.

Daha önceki UAEK raporlarında İran'ın sahip olduğu uranyumu bugüne kadar yüzde 20 oranında zenginleştirmeyi başardığı belirtilirken, bu seferki raporda bu oranın yüzde 27'lere yükseldiğinin ifade edilmesi, önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.