Euro
15.2196
-0.07%
Dolar
13.6341
-0.12%
Altın
787.9280
-0.02%
Borsa
1998
0.00%
Bitcoin
512.812
2.70%
1ºC
İstanbul
Güneşli 1 C
  Ahmedinejad'la savcı arasındaki kriz büyüyor

  Ahmedinejad'la savcı arasındaki kriz büyüyor

  Savcı reddetti, Ahmedinejad talebini yineledi..
  • 23.10.2012 - 12:16

  Ahmedinejad la savcı arasındaki kriz büyüyor #1

  Tahran'daki Evin Cezaevi'nde yatan basın danışması ve IRNA eski Genel Müdürü Ali Ekber Cavanfekr'i ziyaret etmesi engellenen İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad rest çekti.

  TALEBİNİ YİNELEDİ

  İran Devlet Televizyonu Press TV'nin haberine göre, ziyaret talebi İran Başsavcısı Gulam Hüseyin Muhseni Ecei tarafından geri çevrilen Ahmedinejad, Adalet Bakanı Ayetullah Sadık Amoli Laricani'ye yeni bir mektup yazarak
  talebini yineledi.

  İKİNCİ MEKTUPTA ÜSLUBUNU SERTLEŞTİRDİ

  Ahmedinejat, ikinci mektupta üslubunu sertleştirerek, "Anayasayı sonuna kadar uygulamak ve yaşanan sorunları çözmek üzere reformlar yapmakta çok kararlıyım. Size anayasada, cumhurbaşkanının cezaevi ziyareti için izin almak gibi bir zorunluluğunun olmadığını hatırlatırım" diye yazdı.

  GERİLİM HER GEÇEN GÜN BÜYÜYOR

  Tahran'daki kaynaklar, Ahmedinejad ile İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney arasındaki seçim döneminde başlayan gerilimin her geçen gün büyüdüğüne dikkat çekiyor.

  Bilindiği gibi Ahmedinejad'ın görev süresi gelecek yıl doluyor. Anayasa uyarınca Ahmedinejad cumhurbaşkanlığı seçimine katılamayacak. Parlamento, onun yerine geçecek adayın belirlenmesinde önemli rol oynayacak. Parlamentoda ise Dini lider Hamaney yanlıları ağırlıkta.

  Savcı ile Ahmedinejad restleşmesi de, Hamaney yanlılarıyla Ahmedinejad arasında son bir yıldır tırmanan gerilimin bir uzantısı. Bu yüzden restleşmenin sonucunun ne olacağı merakla bekleniyor.

  Hamaney, daha önce de Ahmedinejad'ın İstihbarat Bakanını görevden almasına engel olmuştu.


  Görüş Bildir