Petrol
106.17
5.44%
Euro
17.6116
0.36%
Dolar
17.2913
0.44%
Altın
966.45
0.39%
Borsa
2426
0.72%
Bitcoin
361.771
4.14%
29ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 29 C
  Ahmedinejad'dan gövde gösterisi

  Ahmedinejad'dan gövde gösterisi

  Ahmedinejad, Tahran Nükleer Araştırma Reaktörü'ne İran'ın ürettiği ilk nükleer yakıt çubuklarını yerleştirdi.
  • 15.02.2012 - 23:12

  Ahmedinejad dan gövde gösterisi #1

  İran birkaç gün önce sinyalini verdiği önemli açıklamayı bugün yaptı. Tahran Araştırma Reaktörü'nde bugünden itibaren yerli üretim nükleer yakıt çubukları ve dördüncü nesil santrifüjler kullanılacak.

  AÇILIŞI AHMEDİNEJAD YAPTI

  İran'ın ürettiği ilk nükleer yakıt çubukları, Tahran Nükleer Araştırma Reaktörü'ne, devlet televizyonundan canlı yayınlanan bir törenle yüklendi.

  Açılışı Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad yaptı.

  Televizyon yayınında, sunucu, "Cumhurbaşkanımız, yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum çubuklarını Tahran Reaktörü'ne yükledi. Bu İranlı bilim insanlarının başarılarının bir işaretidir" dedi.

  FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

  İran ayrıca, yerli üretim dördüncü nesil uranyum zenginleştirme santrifüjlerinin de Natanz'daki tesislere yerleştirilmeye başlandığını açıkladı.

  Nükleer teknolojide kendi kendine yeterliliğin aşamalarında biri olarak kabul edilen yeni başarıyla yüzde 3.5 oranındaki uranyum zenginleştirme işleminin yüzde 50 daha hızla yapılacağı belirtildi.

  İLK SİNYALİ CUMARTESİ GÜNÜ VERDİ

  Ahmedinejad, Cumartesi günü İslam Devrimi'nin 33'üncü yıldönümü kutlamaları sırasında yaptığı konuşmada, çok kısa bir süre içinde nükleer alanda elde edilen çok büyük başarıları dünyaya duyuracaklarını söylemişti.

  İran, Ocak ayında nükleer enerji santrallerinde kullanılacak yakıt çubuklarının üretim ve deneme süreçlerinin başarıyla tamamlandığını açıklamıştı. Bu gelişme, İran'a uygulanan uluslararası yaptırımların, nükleer çalışmalardaki ilerlemelerin önüne geçemediği şeklinde yorumlanmıştı.

  Dahası bu gelişmeyle İran'ın nükleer faaliyetlerinde dışa bağımlılığı bir nebze daha azalmış oldu.

  İRAN: MECBUR KALDIK

  Tahran'daki araştırma reaktöründe tıpta ve tarımda kullanılan radyoaktif izotoplar üretiliyor.

  İranlı yetkililer yaptıkları açıklamalarda, kısa bir süre içinde tükenmesi beklenen Arjantin malı yakıt çubuklarının yerine yenilerini almak için yapılan görüşmelerde başarı elde edilemediği için kendi yakıtlarını üretmeye mecbur kaldıklarını belirtiyor.

  Batılı ülkeler ise İran'ı gizli gizli nükleer silah geliştirmekle suçluyor.

  MÜZAKERE MEKTUBU AB'YE TESLİM EDİLDİ

  İran'ın, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ve Almanya'dan oluşan P5+1 ülkeleriyle müzakerelere hazır olduğunu ifade eden mektubu AB'ye teslim ettiği bildirildi.

  İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili'nin ofisinden yapılan açıklamaya göre, mektup bugün AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın ofisine teslim edildi.

  Mektupta, müzakerelerde yapıcı olunmasının bir sonuca varılması için gerekli olduğuna vurgu yapıldığı bildirildi.

  Mektupta ayrıca, Ashton'un "İran'ın barışçıl nükleer enerji elde etme hakkına saygı duyulması gerekir" şeklindeki ifadelerinin olumlu karşılandığı belirtildi.

  İran ile P5+1 ülkeleri arasında en son Ocak 2011'de İstanbul'da gerçekleştirilen görüşmeler sonuç vermemişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir