Petrol
109.88
0.60%
Euro
17.4824
-0.26%
Dolar
16.6959
-0.01%
Altın
969.11
-0.08%
Borsa
2405
0.14%
Bitcoin
341.035
0.87%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Al Jazeera Mısır'ın yayını durduruldu

  Katar merkezli Al Jazeera televizyonu, Mısır kanalının yayınını durdurma kararı aldı.
  • 23.12.2014 - 15:35
  Al Jazeera Mısır'ın yayını durduruldu

  Al Jazeera

  Yaptığı yayınlarla Doha ile Kahire arasında gerginliğe neden olan Al Jazeera'nın Mısır kanalının yayınının durdurulmasına ilişkin hamlesi, hafta sonunda Katar Emiri'nin temsilcisinin Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi'yle görüşmesinin ardından geldi.

  Al Jazeera televizyonundan yapılan açıklamada, "Mısır'ın başkenti Kahire'den ilerleyen dönemde yeniden yayına başlanacağı için daha uygun şartlar oluşana dek Al Jazeera Mubaşer Mısır kanalı bu akşamdan itibaren yayınlarını durdurmuştur" denildi.

  ÇALIŞMALARINI DOHA'DA SÜRDÜRÜYORDU

  Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 3 Temmuz 2013'te darbeyle görevinden uzaklaştırılmasının ardından iki ülke ilişkileri gerilmiş, Katar, çok sayıda Müslüman Kardeşler yetkilisine kapılarını açmıştı. Mısır İdare Mahkemesi, 3 Eylül 2013'te "Mısır'ı ve Mısırlıları kötü göstermeye yönelik yayınlar yaptığı ve ruhsatı olmadığı" gerekçeleriyle kanalın yayınını durdurma kararı almıştı.

  Mısır'la ilgili konuları gündemine alan Al Jazeera Mubaşer Mısır kanalı Kahire'deki ofisinin kapatılmasının ardından çalışmalarını Katar'ın başkenti Doha'da sürdürüyordu.

  SON DÖNEMDE BUZLAR ERİDİ

  Doha ve Kahire yönetiminin, Temmuz 2013'te Mısır'da yaşanan askeri darbenin ardından gerilen ilişkileri, Suudi Arabistan'ın girişimiyle son dönemde yapılan ziyaret ve açıklamalarla normale dönmeye başladı. 20 Aralık'ta, Katar Emiri Temim bin Hamad Al Sani'nin özel temsilcisi Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ve Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz'in temsilcisi Halid Abdulaziz et-Tuvicri, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'yle bir araya gelmişti.

  Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Ala Yusuf, düzenlediği basın toplantısında, konuya ilişkin "Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz'in Katar ile Mısır arasındaki gerginliğin giderilmesi için başlattığı girişimi yakın zamanda pratiğe dökmeyi istiyoruz" ifadesini kullanmıştı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir