Petrol
91.52
2.99%
Euro
18.5281
1.65%
Dolar
18.5768
0.14%
Altın
1.027
1.39%
Borsa
3458
0.00%
Bitcoin
373.767
1.91%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Aleviler Londra'da hükümeti protesto etti

  İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi Kuzey Londra'da yüzlerce kişinin katılımıyla yürüyüş düzenledi.
  • 27.05.2013 - 17:37
  Aleviler Londra'da hükümeti protesto etti

  Aleviler Londra da hükümeti protesto etti #1

  Türkiye'deki yeni anayasa çalışmaları kapsamında Aleviler'in bu sürecin dışında tutulduğu gerekçesiyle toplanan yüzlerce Alevi, hükümeti protesto etti. Londra'da faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri ve derneklerin temsilcilerinin de katıldığı topluluk, polisin güvenlik önlemleri altında yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında protestocular 'Eşitlik İstiyoruz', 'Türkiye’de demokrasi istiyoruz’, ‘Eşit Yurttaşlık Hakkı İstiyoruz’ ve ‘Zorunlu Din Desleri kaldırılsın’ yazılı dövizler taşıyıp çeştli sloganlar attılar.

  AK PARTİ'NİN ALEVİ TAVRINI ELEŞTİRDİLER

  Yürüyüş ardından Aleviler, protestosunu Kuzey Londra’daki Manor House Metro İstasyonu önünde sonlandırdı. AK Parti’nin Aleviler'e karşı tavrını eleştiren kalabalığa burada, Cemevi Başkanı İsrafil Erbil bir konuşma yaptı. Aleviler'in Londra'da özgürlük yürüyüşü başlattığını ve artık hiç bir gücün bunu durduramayacağını kaydeden Erbil, "Aleviler kendi kimlikleriyle kendi değer yargılarıyla ve kendi gelenek, görenekleriyle artık var olacak var olmaya devam edeceklerdir" dedi.

  ÖZGÜRLÜK YÜRÜYÜŞÜ BAŞLATTIK

  Aleviler'in gelenek ve inançlarını yarına gelecek kuşakları aktarmada kararlı olduklarına dikkat çeken Erbil, bu nedenle Londra'da başlatılan bu Özgürlük yürüyüşünün tüm Alevi dünyasına yayılmasını arzuladıklarını söyledi. Konuşmasında ‘Türkiye'de acılarımızla yüzleşmemizi engelleyen bir zihniyet var’diyen Erbil şunları söyledi:

  "Bizi Maraş'a, Sivas'a, Çorum'a ve Gazi'ye sokmayanlara sesleniyoruz, bizi öldürmekle bitiremezsiniz, biz bir ölür bin diriliriz. Bu gelenek İngiltere'deki tüm üniversitelere yayılacak, bu gelenek özgürleşecek, Alevilik eninde sonunda özgürleşecek."

  Aleviler Londra da hükümeti protesto etti #2

  DERTLİ DİVAN DEDE KONUŞTU

  Eyleme katılan Dertli Divani Dede de kısa bir konuşma yaptı. Dertli Divani, Aleviler'in düşünsel ve inançsal açıdan yerkürede yaşayan bütün insanların ve halkların birbirine saygı duyduğu takdirde dostça ve kardeşçe yaşayabileceklerine inanan bir anlayışa sahip olduklarını ekledi.

  Britanya Alevi Örgütleri adına okunan basın açıklamasında da Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve AKP’nin Alevileri yok saydıkları ve Cemevlerini yasakladıkları savunularak Türkiye’de yaşayan tüm insanların kendisini içinde bulduğu, ana dillerin kullanılabildiği, sivil, eşitlikçi, demokratik, özgürlükçü ve laik bir anayasa talebimi tekrar edildi.

  Yapılan açıklamadan sonra türküler eşlinde çekilen halayların ardından eylem sona erdi.


  Görüş Bildir