Dolar
7.0237
1.8089%
Euro
8.3156
1.8369%
Altın
2033.53
0.6987%
Borsa
1087.42
0.0239%
G. Altın
458.386
2.5618%
Bitcoin
79257.32
1.4611%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  Allavi: Maliki hükümeti feshedilmeli

  Eski Irak Başbakanı ve Sünni lider Eyat Allavi, Irak'ta yaşanan Maliki gerginliğini değerlendirdi.
  • 04.01.2013 - 21:10
  Allavi: Maliki hükümeti feshedilmeli

  Allavi: Maliki hükümeti feshedilmeli #1

  Cuma namazı sonrası yapılan gösterilere destek amacıyla yerel televizyonlara açıklama yapan Allavi, ''Halka karşı uygulanan yoksul edici ve yok sayıcı politikanın büyük afetlere sebebiyet vereceği'' uyarısında bulundu.

  Maliki hükümetinin başarısızlığını her yönden kanıtladığını ileri süren Allavi, hükümetin görevde kalmasının büyük sorunlar çıkaracağını belirterek, erken seçim çağrısı yaptı.

  Allavi, ''Erken bir seçim yapılmasını talep ediyorum. Sürecin atlatılması ve seçimlerin yapılacağı zamana kadar Birleşmiş Milletler'in gözetiminde, geçici bir hükümet oluşturulmalı'' dedi.

  Ulusal İttifak'ı göreve çağırarak, şu anki başbakanın yerine Erbil Antlaşması'na bağlı kalacak yeni bir alternatif kişi sunmalarını talep ettiğini vurgulayan Allavi, şunları kaydetti:

  ''Erbil Sözleşmesi, 2010 yılında siyasi taraf ve listelerin seçimi kazananlar arasında Erbil'de Mesut Barzani'nin önerisi doğrultusunda yeni hükümeti teşkil etmek için yapıldı. Anlaşmadan sonra yeniden Başbakan seçilen Nuri El Maliki, içişleri, savunma ve milli güvenlik görevlerini eline geçirdikten sonra Erbil Sözleşmesi'nden geri adım attığını duyurdu. Bu geri adım Irak'ın kaderinin yeniden değişeceğinin göstergesidir. Maliki'nin istifa etmesi için çağrıda bulunuyorum.''

  ASKERLER GÖSTERİCİLERE SALDIRDI

  Bu arada, Irak ordusuna bağlı birliklerin yaklaşık 100 nakil aracıyla Celevla kentinde bulunan göstericilerin bulunduğu alana girdiği, askerlerin göstericilerin çadırlarını dağıttığı, bazı göstericileri darbettiği öğrenildi.

  Irak'ta 23 Aralık'tan bu yana halk, birçok kentte hükümetin uygulamalarını protesto ediyor. Göstericiler, tutukluların serbest bırakılmasını, terör kanununun değiştirilmesi, resmi dairelerde Sünni-Şii ayrımına son verilmesini, mahkemelerin haksız tutuklamalar yapmamasını talep ediyor.

  Irak'ın etkili Şii liderlerinden Mukteda Sadr da yaptığı açıklamada, Maliki hükümetine sert eleştiriler yönelterek, göstericilere destek mesajları vermişti.

  Görüş Bildir