Euro
15.2162
0.48%
Dolar
13.4173
0.30%
Altın
789.0340
-0.12%
Borsa
2,005.01
-0.46%
Bitcoin
532.384
-6.52%
9ºC
İstanbul
Hafif yağmur 9 C

  Alman Bakan'dan Türkiye'ye mülteci övgüsü

  3 gün Türkiye'de bulunan Avrupa Bakanı Beate Merk, Münchner Merkur gazetesine verdiği demeçte, "Avrupa olarak mülteciler konusunda Türkiye'yi örnek almalı." dedi.
  • 14.11.2014 - 15:07
  Alman Bakan'dan Türkiye'ye mülteci övgüsü

  Alman Bakan dan Türkiye ye mülteci övgüsü #1

  Türkiye'ye üç günlük resmi ziyarette bulunan Bavyera Eyaleti Avrupa Bakanı Beate Merk, Münchner Merkur gazetesine verdiği demeçte, "Avrupa olarak mülteciler konusunda Türkiye'yi örnek almalıyız" dedi.

  "SADECE 250 MİLYON EURO YARDIM ALDI"

  Suriye sınırında bir mülteci kampını ziyaret ettiğini anlatan Alman Bakan, "Türkiye resmi olmayan kaynaklara göre 2 milyon mülteciyi kabul etti ve bunlar için 4 milyar Euro harcarken, dışarıdan sadece 250 milyon Euro yardım aldı." diye konuştu

  "MİSAFİR DİYORLAR"

  Bakan, "Türkiye'nin mülteciler için yaptıklarına saygı duymalıyız. Durum oldukça ciddi. Türkiye'de mültecilere 'misafir' diyorlar. Bu çok anlamlı ve Türkiye'nin misafirperverliğine uygun bir tanımlamadır" dedi.

  "AB ÜYELİĞİ KONUSUNDA ŞİMDİLİK UMUT GÖREMİYORUM"

  Türkiye'de oldukça sıcak karşılandığını söyleyen Merk, "Türkler, AB üyeliği konusunda oldukça ısrarlı ve kararlılar, fakat partim gibi ben de Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği konusunda şimdilik umut göremiyorum" dedi. Merck, Almanya'daki okul kitaplarında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili olarak bir karikatürün basılması konusundaki rahatsızlıklarla ilgili olarak da "Ben bu konuda bizde basın ve sanat özgürlüğünün geçerli olduğunu çok açık ve net olarak bildirdim. Bizim Başbakanımızla ilgili Türkiye'de yayınlanan karikatürler de bizi çok rahatsız etmişti" diye konuştu.


  Görüş Bildir