Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.45
-0.95%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
342.920
1.89%
28ºC
İstanbul
Açık 28 C

  Alman çift Yunanistan’a sembolik savaş tazminatı ödedi

  Alman bir çift, Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis'in açıklamalarından etkilenip Yunanistan’a "sembolik" savaş tazminatı ödedi.
  • 17.03.2015 - 19:25
  Alman çift Yunanistan’a sembolik savaş tazminatı ödedi

  Yunanistan ile Almanya hükümetleri arasında İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma tazminat meselesiyle ilgili tartışmalar sürerken, Alman vatandaşı bir çift, Yunanistan’ı bu konuda haklı gördüklerini belirterek, sembolik bir ödemede bulundu.

  Alman çift Yunanistan’a sembolik savaş tazminatı ödedi #1

  VARUFAKİS'İN AÇIKLAMALARINDAN ETKİLENDİLER

  Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis’in bu konudaki açıklamalarından etkilendiklerini belirten Ludwig Zacaro ve Nina Lahge isimli iki Alman, Mora Yarımadası’ndaki Nafplio Belediyesi’ne giderek, Yunanistan’ın Almanya’dan savaş tazminatı ile ilgili Alman vatandaşları olarak üzerlerine düşen tazminat miktarını ödemek istediklerini belirtti.

  875 AVRO BAĞIŞTA BULUNDULAR

  Belediye Başkanı Dimitris Kusturas'ın, bu konuda yapılacak bir ödemeyi belediyenin kabul etme yetkisi bulunmadığını belirtmesi üzerine, Alman çift kentte sosyal yardım amaçlı faaliyet gösteren bir derneğe giderek 875 Avro bağışta bulundu.

  ÜZERLERİNE DÜŞEN MEBLAĞI ÖDEMEYE HAZIRLAR

  Yaptıkları açıklamada, Yunanistan’ı savaş tazminatı konusunda haklı bulduklarını belirterek, Alman vatandaşları olarak üzerlerine düşen borcu ödemek için Yunanistan’ı ziyaret ettiklerini ifade eden Zacaro ve Lahge, bunun için sembolik olarak Yunanistan’ın ilk başkenti olan Nafplion kentini seçtiklerini belirttiler. Alman siyasetçilerin ve medyasının bu konuda Yunanistan’a karşı olan tavırlarından utanç duyduklarını ifade eden Alman çift, yaptıkları hareketin başkalarını uyarmaya yönelik sembolik bir anlamı bulunduğunu belirterek, Alman hükümetinin savaş tazminatını ödeme kararı alması durumunda üzerlerine düşen tüm meblağı ödemeye hazır oldukları kaydettiler.

  200 MİLYAR AVRO TAZMİNAT VE TARİHİ ESERLER

  Yunanistan'da, Almanya'nın savaş tazminatı ödemesi gerektiğine ilişkin tartışmalar, 1980'li yıllardan bu yana sürüyor. Yunanistan, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerin neden olduğu zararlara karşılık Almanya’dan yaklaşık 200 milyar Avro tazminat ödemesi ve savaş sırasında çalındığı iddia edilen tarihi eserlerin iade edilmesi talebinde bulunuyor. Almanya  ise savaş sonrasında müttefik ülkelerle yapılan anlaşmalarla bu konunun kesin şekilde kapandığını savunuyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir