Euro
10.0803
-0.07%
Dolar
8.2955
0.19%
Altın
489.97
0.17%
Borsa
1.445
-1.1%
Bitcoin
472.000
0.09%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Almanya Erbil'e 100 asker gönderecek

  Erbil'de, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'yle görüşen Almanya Savunma Bakanı Leyen, “Peşmergeleri eğitmeye devam edeceğiz. Bu amaçla 100 uzman askeri Erbil'e göndereceğiz” dedi.
  • 12.01.2015 - 06:25
  Almanya Erbil'e 100 asker gönderecek

  Almanya Erbil e 100 asker gönderecek #1

  Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Irak'a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında geldiği Erbil'de, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani'yle bir araya geldi.

  Selahaddin kasabasındaki başkanlık sarayında gerçekleşen görüşmeden sonra Barzani'yle ortak basın toplantısı düzenleyen Leyen, şunları söyledi;

  KAHRAMANCA SAVAŞIYORLAR

  "Kürdistan bölgesi ile ilişkilerimiz çok derindir. Buraya gelmemdeki asıl amaç, Peşmerge güçlerine gönderdiğimiz silahların etkili olup olmadığını ve askeri eğitim çalışmalarının nasıl gittiğini daha yakından takip etmektir. Teröristlere karşı kahramanca savaşıyorlar. Ayrıca Kürdistan bölgesinde yer alan 2 milyona yakın sığınmacı için de Kürt halkını takdir ediyoruz.

  100 UZMAN ASKERİ ERBİL'E GÖNDERECEĞİZ

  Peşmergenin eğitilmesiyle ilgili uyumlu çalışma devam edecek. Amerika ve Avrupa ülkeleriyle Peşmergeyi eğitmeye devam edeceğiz. Bu amaçla 100 uzman askeri Erbil'e göndereceğiz. Bundan sonra da Peşmergeye ne lazım olursa temin etmek için çaba göstereceğiz."

  Almanya Erbil e 100 asker gönderecek #2

  BARZANİ'DEN ALMANYA'YA TEŞEKKÜR

  Mesud Barzani ise Bakan Leyen'i ikici kez ağırladıklarını belirterek, "Kürdistan halkı adına Almanya'ya teşekkür ediyorum. Almanya, Kürdistan bölgesine askeri olarak yardımda bulundu ve gönderdiği silahlar teröristlerin sayısız saldırısını boşa çıkarttı. Peşmerge güçleri bu silahlarla terör örgütünü hezimete uğrattı" ifadelerini kullandı.

  PEŞMERGE İÇİN BÜYÜK ŞEREFTİR

  "IŞİD'i hezimete uğratmak Peşmerge için büyük bir şereftir" diyen Barzani, "Önümüzde daha uzun bir savaş olabilir. Teröristler saldırılarına devam edebilirler. Fakat Kürt halkının güçlü iradesi teröre ve teröristlere karşı galip gelecektir" görüşünü dile getirdi.

  Peşmerge güçlerinin birleştirilmesiyle ilgili bir soru üzerine ise Barzani, "Peşmergenin birleştirilmesi süreci IŞİD savaşından önce başlamıştır. Bu süreç devam edecek" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir