Euro
9.9916
-0.76%
Dolar
8.4177
-0.45%
Altın
493.38
-0.77%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
328.696
-2.58%
32ºC
İstanbul
Güneşli 32 C

  Almanya: Hedefimiz savaşı önlemek

  Almanya Dışişleri Bakanı Westerwelle: Hedefimiz, İran'ın nükleer silahlanma seçeneğini önleyerek, savaşı engellemek.
  • 26.02.2012 - 15:23
  Almanya: Hedefimiz savaşı önlemek

  Almanya: Hedefimiz savaşı önlemek #1

  Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, hedeflerinin, İran'a karşı bir savaş yürütülmeden bu ülkenin nükleer silahlanmasını önlemek olduğunu söyledi.

  HEDEFİMİZ SAVAŞLARI ÖNLEMEK

  Westerwelle, "Der Tagesspiegel" gazetesinde yayımlanan röportajında, İsrail'in İran'a saldıracağı yönündeki spekülasyonların İran'ı ikna etme çabalarına fayda sağlamadığını belirterek, "Hedefimiz, İran'ın nükleer silahlanma seçeneğini önleyerek, savaşı engellemek. Savaşları önlemek diplomasinin hedefidir" dedi.

  LİEBERMAN'A KATILIYORUM

  İran'a yönelik yaptırımların etkili olmaya başladığını, ancak bu yaptırımların ne kadar fazla ülke tarafından desteklenirse o kadar fazla ve hızlı bir şekilde etkili olacağını ifade eden Westerwelle, "İsrailli meslektaşım Avigdor Lieberman'ın, İran'a yönelik olası bir askeri müdahaleyle ilgili kamuoyundaki tartışmaların zararlı olduğu şeklindeki görüşüne katılıyorum. Bu, ittifakın İran'ın nükleer programına karşı tutumunu zayıflatır. Birçok ülke, Batı'nın sadece askeri bir müdahale hazırlığı içinde olduğunu düşünürse yaptırımlara iştirak etmez" diye konuştu.

  Westerwelle ayrıca, Rusya'nın BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye'ye karşı hazırlanan karar tasarısını veto etmesini de eleştirerek, Rusya'nın bu tutumuyla tarihte yanlış tarafta yer aldığını kaydetti.

  ESAD SİYASİ ÇÖZÜMÜN ÖNÜNÜ AÇSIN

  Suriye'deki rejimin dağılacağı yönünde işaretlerin olduğunu belirten Westerwelle, "Esad'ın, siyasi çözüm yolunun önünü açmasını istiyoruz. Suriye için üç hedefimiz var: Şiddetin sona ermesi, insani yardım ve siyasi değişim. AB içinde Pazartesi günü yeni ve daha sıkı yaptırımlar kararlaştıracağız. BM Güvenlik Konseyi için hazırlanan karar tasarısının başarısız kalmasından sonra da hala BM'den ümitliyiz" diye konuştu.

  Yeni yaptırımların ne olacağı şeklindeki bir soruya karşılık da Westerwelle, Suriye'nin mali sektörüne ve hava trafiğine kısıtlamalar getireceklerini söyledi.

  Suriye'deki muhalefeti birlik olma konusunda cesaretlendirdiklerini ifade eden Westerwelle, bu ülkedeki muhalefetten, Tunus'ta olduğu gibi demokratik ve çoğulcu bir toplum için mücadele etmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir