Petrol
95.41
-0.93%
Euro
18.3745
0.53%
Dolar
17.9558
0.32%
Altın
1.036
0.23%
Borsa
2795
0.00%
Bitcoin
416.401
-1.55%
29ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 29 C

  Almanya: Kürt devleti kurulmasından yana değiliz

  Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Chebli, Alman hükümetinin "Bağımsız bir Kürt devleti kurulmasından yana olmadığını" belirtti.
  • Ajanslar
  • 29.07.2015 - 21:37
  Almanya: Kürt devleti kurulmasından yana değiliz

  almanya

  Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sawsan Chebli, Federal Basın Merkezi'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  KÜRT DEVLETİ KURULMASINDAN YANA DEĞİLİZ

  Chebli, bir gazetecinin "Alman hükümeti, Kürt devletinin kurulmasından yana mı?" sorusu üzerine, Alman hükümetinin duruşunun değişmediğini ve Kürt devletinden yana olmadıklarını ifade etti.

  "YENİ SINIRLAR OLUMLU SONUÇLARA YOL AÇMADI"

  Bölgede yeni sınırlar oluşturulmasına ihtiyaç bulunmadığını söyleyen Chebli, geçmişte bölgede yeni sınırlar çizilmesinin olumlu sonuçlara yol açmadığını dile getirdi. Chebli, çok fazla çatışma ve krizin bulunduğu bir bölgede yeni sınırlar çizilmesinin, "Bölgede barış sağlamak için en iyi yöntem olmadığını" vurguladı.

  BARZANİ DURUMU DEĞERLENDİRMELİ

  Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in dün Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile telefonda görüştüğünü ifade eden Chebli, Barzani'den durumu değerlendirmesi istediklerini açıkladı. Chebli, Steinmeier ve Barzani'nin "Türkiye ile PKK'nın yeniden çözüm sürecine geçmeleri" görüşünü paylaştığını, durumun tırmanmasının sadece aşırıcılık yanlılarına yarayacağını söyledi.

  Almanya: Kürt devleti kurulmasından yana değiliz #2

  Alman Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Chebli, Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndaki siyasi bir direktörün gelecek günlerde Ankara'yı ziyaret edeceğini ve Türk Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı ile güncel gelişmeleri görüşeceğini duyurdu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir