Euro
9.0118
0.49%
Dolar
7.4586
1.33%
Altın
437.78
0.06%
Borsa
1.524
-1.43%
Bitcoin
263.300
-3.73%
1ºC
İstanbul
Çok bulutlu 1 C

  Almanya tecavüzün tanımını değiştirdi

  Almanya'da kadınları taciz ve tecavüze karşı daha etkin korumayı hedefleyen "Hayır, hayır demektir" yasası parlamentoda kabul edildi.
  • DHA
  • 07.07.2016 - 16:18
  Almanya tecavüzün tanımını değiştirdi

  almanya

  Tecavüzün yasal tanımını genişleten ve kurbanların haklarını artıran yasaya göre, bir olayın taciz olup olmadığı belirlenirken kurbanların hem fiziksel hem de sözlü eylemleri dikkate alınacak.

  KADININ 'HAYIR' DEMESİ SONRASI YAŞANILACAKLAR DA TECAVÜZ SAYILACAK

  Zorla sahip olmanın yanı sıra, bir kadının sözlü olarak “Hayır” demesi ya da mimikleriyle ilişki istemediğini göstermesi durumunda yaşanılacaklar da tecavüz olarak kabul edilecek.

  SANIKLARIN YÜZDE 8'İ CEZALANDIRILABİLİYORDU

  Bugüne kadar bir ilişkinin tecavüz olup olmadığına karar verilirken kurbanın kendisini aktif olarak korumaya çalışıp çalışmadığına bakılıyordu. Zorla veya tehditle ilişki gerçekleşmişse tecavüz sayılıyordu. Bu nedenle tecavüz gerekçesiyle yapılan şikayetlerin ancak yüzde onu soruşturma makamlarının önüne geliyor, bu sanıkların ise ancak yüzde 8’i cezalandırılabiliyordu.

  YILBAŞINDAKİ TACİZ OLAYLARI SONRASI KAMPANYA BAŞLATILMIŞTI

  Almanya’nın Köln kentinde yılbaşı akşamı yaşanan taciz olayları nedeniyle kamuoyunda yasal düzenleme yapılması konusu yoğun olarak tartışılıyordu. Kadın hakları savunucuları “Hayır, hayır demektir” sloganıyla kampanya yürütmüşlerdi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir