Petrol
110.28
-0.57%
Euro
17.0151
-0.12%
Dolar
15.9357
0.06%
Altın
949.87
0.11%
Borsa
2381
0.36%
Bitcoin
472.133
-2.58%
15ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 15 C

  Almanya'da bir cami alevlere teslim oldu

  Almanya'nın başkenti Berlin'de Türklerin yaşadığı Kreuzberg bölgesindeki Mevlana Camii alevlere teslim oldu. Kundaklama şüphesi üzerinde durulurken, cami yangında ağır hasar aldı.
  • 12.08.2014 - 16:13
  Almanya'da bir cami alevlere teslim oldu

  Yetkililer, yangının caminin inşaat halinde olan bölümünde yatsı namazı sonrası çıktığını ifade ederken yangının kundaklama sonucu meydana gelmiş olabileceğini kaydetti.

  Almanya da bir cami alevlere teslim oldu #1

  ''DAHA ÖNCE DE YAPILMIŞTI''

  Yangın sonrası caminin olduğu alanda incelemelerde bulunan Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu camilere karşı yapılan kundaklamaların kendilerini üzdüğünü belirterek, “Bir ibadet yerinin kundaklanması çok kötü. Geçen yılda Ensar Camii kundaklanıp yakılmıştı. Onun ötesinde domuz kafası koyma, kanlı bir takım şeylerin atılması, sloganlar yazılması duvarlara bu tür hadiselerin çoğalması insanı üzüyor. Can kaybının olmaması tesellimiz ama onun ötesinde inşaat halindeki bir camide ve bir takım yalıtım malzemelerinin depolandığı bir yerden yangının çıkması üzücü. Buraya gerçekten büyük yatırım ve fedakârlık yapılmış. Bir ibadet yeri meydana getirilmiş. Böyle binanın hasar görmesi insana üzüntü veriyor” dedi.

  "BU KAÇINCI YANGIN"

  Caminin birkaç aydır Türkiye’den gelecek çini ustalarını beklediği için inşaat halinde olduğunu kaydeden Karslıoğlu, “6-7 aydır bu binanın ince işinin ve çinisinin yapılması için Türkiye’den usta beklemesi de ayrı bir düşünülmesi gereken husus. Çünkü bina bitmişti tesisatı, elektriği, ısıtması her yönüyle bitmişti. Sadece bir çini işi için usta bekleniyordu. İnşallah polis gerekli incelemeyi, araştırmayı yapar ve umarız arkasından ırkçı bir eylem çıkmaz. Fakat bu olayların sayısının artması insanın aklına her türlü ihtimali getiriyor. İnsanı da bu özellikle üzüyor. Şu dönemde böyle bir şeyin gelmesi de insanın yüreğini biraz sızlatıyor. Burada görev yaptığım sürede kaçıncı yangın oldu. O da insanın yüreğini dağlıyor” dedi.

  Berlin İslam Federasyonu Başkanı Fazlı Altın ise gece geç saatlerde caminin yandığı yönünde haber aldıklarını ve hemen olay yerine geldiklerini belirterek, “Dün geç saatlerde cemiyet başkanından telefon aldık camide yangın çıktığıyla ilgili. Olay yerine geldiğimizde alevler binanın boyunu geçmişti itfaiye ve polis ekiplerinden yangın devam ettiği için herhangi bir açıklama alamadık Ama bu sabah tespit edildi. Bodrum katta çıkan bir yangından dolayı bina büyük hasar gördü. Tek tesellimiz can kaybının olmayışı” dedi.

  "TAHMİN YÜRÜTMEK ZOR"

  Kundaklama olup olmadığıyla ilgili henüz net bir şey söyleyemediklerini de kaydeden Altın, “Yatsı namazının akabinde cami kilitlenmiş ve cemaat yangın alevlerini fark edip tekrar olay yerine dönmüşler ve itfaiyeyi arayıp yangına müdahale yaptırmışlar. Şu an herhangi bir tahmin yürütmemiz doğru olmaz çünkü polis soruşturmaları sürdürüyor. Yani kundaklama olayı var mı? Varsa kim? Teknik bir arızaysa hangi teknik arızadan dolayı bu yangının çıktığını tespit etme gayreti içerisinde. Dolayısıyla şu anda bir tahmin yürütmemiz çok doğru olmamakla birlikte geçen yıl Ensar Camimize ve Şehitlik camimize daha önce böyle ırkçı saldırılar olmuştu. O yüzden kaygılıyız, buraya da öyle bir şey olma ihtimali yüksek. Eğer yangından dolayı bina yıkılmışsa bence 1 milyon Euro civarında masraf çıkabilir” dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir