Euro
15.2636
-0.05%
Dolar
13.4398
-0.24%
Altın
793.2950
-0.04%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
497.928
3.21%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C

  Almanya’da Müslümanlar için tatil günü tartışması

  Almanya'da Müslümanların yoğun yaşadığı bölgelerde takvime bir İslami tatil günü eklenebileceği söylendi.
  • AA
  • 17.10.2017 - 15:23
  Almanya’da Müslümanlar için tatil günü tartışması

  432

  Almanya Katolikleri Merkez Komitesi (ZdK) Başkanı Thomas Sternberg, "Passauer Neuen Presse" gazetesine yaptığı açıklamada, daha önce İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere’nin Müslümanlar için tatil günü uygulamasının başlatılması konusunda görüşmeye hazır olduğu yönündeki açıklamasına destek verdi.

  "TATİL GÜNÜ EKLENEBİLİR"

  Dini günlerinin yer aldığı takvimin müzeye konulan veya çalışılmayan günlerin sıralandığı bir şey olmadığını ve Avrupa geleneklerinin zenginliğinin bir işareti olduğunu belirten Sternberg, "Çok dinli bir toplumda, ülkemizin Hristiyan geleneğine ihanet etmeden, dindar Müslümanların yüksek olduğu bölgelerde bir İslami tatil günü eklenebilir." ifadesini kullandı.

  "HRİSTİYANLARIN DÜŞÜNCESİNİN BU OLMADIĞINA EMİNİM"

  Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Sekreteri Andreas Scheuer, ZdK’nın başında bulunan birinin İslami tatil gününden yana olmasından şaşkınlık duyduğunu belirterek, "Ben Katolik’im. Almanya’daki Hristiyanların büyük çoğunluğunun düşüncesinin bu olmadığından eminim." şeklinde konuştu.

  İçişleri Bakanı Maiziere, Müslümanlar için tatil günü uygulaması başlatılması konusunda görüşmeye hazır olduğunu açıklamasının ardından Hristiyan Demokrat Birlik (CDU/CSU) partilerinden tepki almıştı.

  Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Martin Schulz ise, bu konunun konuşulup tartışılması gerektiğini ifade etmişti.


  Görüş Bildir