Petrol
101.38
0.69%
Euro
17.6117
0.36%
Dolar
17.2057
-0.06%
Altın
966.05
0.35%
Borsa
2408
-1.53%
Bitcoin
351.038
2.33%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Almanya’dan tepki: AB üyelik müzakereleri bitsin

  HDP’li vekiller ve Cumhuriyet gazetesinden dokuz yazar ve yöneticinin tutuklanmasının ardından Alman siyasetçilerden AB açıklaması geldi.
  • Haber Merkezi
  • 08.11.2016 - 08:16
  Almanya’dan tepki: AB üyelik müzakereleri bitsin

  gdsfgS

  Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Alman Meclisi Sosyal Demokrat Parti (SPD) Grup Başkanı Thomas Oppermann, Türkiye’de artan otoriter eğilimler nedeniyle Ankara ile yürütülen AB üyelik müzakelerinin askıya alınmasının düşünülebileceğini söyledi: “Muhalefeti hapishaneye gönderen bir ülke AB ile müzakerelere devam edebileceğini beklememeli.”

  Oppermann ayrıca Hristiyan Birlik partileri CDU ve CSU ile Sosyal Demokratların oluşturduğu koalisyon içinde de Türkiye’deki son gelişmelere karşı verilecek tepkinin konuşulduğunu belirtti. Alman siyasetçi sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de muhalefetin sistematik olarak nasıl zorla susturulduğunu izlemek dayanılmaz. AB de hiçbir şey olmamış gibi davranamaz.”

  Alman Meclisi Sol Parti Grubu Uluslararası İlişkiler Sözcüsü Sevim Dağdelen de bugün yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘kırmızı çizgiyi çoktan aştığını’ söyledi.

  "TÜRKİYE, ALMANYA'NIN ORTAĞI OLAMAZ"

  Dağdelen’in açıklamasında şöyle dendi: “Erdoğan’ın Türkiye’de muhalefet ve eleştirel basına yönelik saldırılarının sonuçlarının olması gerekiyor. Gazetecileri ve milletvekillerini cezaevine koyan bir ülke Almanya’nın ortağı olamaz. Türkiye ile AB arasındaki üyelik müzakereleri durdurulmalı. Erdoğan ve çevresindeki siyasetçilere yönelik yaptırımlar uygulanmasını talep ediyoruz.”

  Yeşiller Partisi Milletvekili ve Alman Meclis Başkan Yardımcısı Claudia Roth da Ankara’nın tutumuna tepki gösterenlerdendi. Türkiye’de muhalefet ve medyaya yönelik tutumu eleştiren Alman siyasetçi, “Türkiye hızla diktatörlük yolunda ilerliyor” diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir